اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، رضا کابلی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها سه محور به عنوان منبع اصلی اعتبارات این شرکت مورد پیگیری قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها منابع استانی محسوب می شود که بسیار محدود است.
وی، اعتبارات ملی و تامین منابع مالی جدید در سطح ملی از طریق تشکل ها و نهادهای غیردولتی را محور دوم بیان کرد و افزود: در این زمینه از سال 95 تا 97 توانستیم در احقاق حقوق شرکت آبفار استان از طرح‌های ملی پیشتاز باشیم و در سال 96 و 97 در جذب اعتبارات ملی جزء دستگاه‌های برتر در جشنواره شهید رجایی قرار گرفتیم.
کابلی خاطرنشان کرد: استفاده از مشارکت‌های مردمی و خیرین، محور سوم است که اعتبارات استانی و ملی از این طریق، مدیریت شدند و از این بابت در تمام روستاها مشارکت وجود داشته و مشارکت مردم سبب صرفه اقتصادی 50 درصدی در هزینه‌ها می‌شود.
مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان تصریح کرد: برای مثال در روستای سنبل‌آباد شهرستان سلطانیه، خط انتقال به طول 2.5 کیلومتر با 5 مانع اساسی در آزادراه و خط آهن مواجه بود که 26 میلیار ریال برآورد هزینه شده بود در حالی که اعتبارات استانی برای این روستا 2 میلیارد ریال بود اما مردم، پای کار آمدند و این پروژه سنگین با مشارکت آن‌ها انجام شد و هم اکنون در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.
این مسئول با بیان اینکه تمام پروژه‌های استان در سال گذشته به‌صورت مطالعه‌شده و با مشاوران بومی انجام شد، گفت: بر اساس گزارش‌های مشاوران برای سال جاری نیز برنامه‌های مدونی در پیش داریم.
وی خاطرنشان کرد: 30 روستا برای سال جاری جهت خروج از بحران آب در برنامه قرار دارد.
کابلی ادامه داد: تامین آب شرب 32 روستا، احداث 66 ایستگاه پمپاژ، اجرای 207 کیلومتر خط انتقال آب، ساخت 8 هزار و 982 مترمکعب مخزن آب، ایجاد 294 کیلومتر شبکه توزیع و 17 کیلومتر شبکه فاضلاب در داخل روستاها، ایجاد 3 تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح استان و بازسازی شبکه و تاسیسات آب بیش از 100 روستا از دیگر برنامه‌های مطالعه‌شده برای سال جاری هستند.
وی تصریح کرد: بازسازی شبکه و تاسیسات هم رضایتمندی 38 هزار و 600 نفر بابت تامین آب شرب را داشته و هم سبب بهره‌مندی روستاییان از توزیع عادلانه آب شرب می‌شود.
کابلی با بیان اینکه پیمانکاران پروژه‌های سال جاری انتخاب و عملیات اجرایی را نیز آغاز کرده‌اند اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تامین زیرساخت‌ها پیش‌بینی شده و اقلام مورد نیاز با توجه به نرخ تورم، طی سال‌های 96 و 97 خریداری شده بود که سبب شد تا از ابتدای سال جاری بتوانیم عملیات اجرایی پروژه‌ها را آغاز کنیم.
مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان گفت: بارندگی‌های ابتدای سال، نعماتی داشته اما خسارت‌هایی را نیز به شبکه آب و فاضلاب روستایی وارد کرده است.
وی افزود: خسارت‌های وارد شده، بالغ بر 50 میلیارد ریال برآورد و به مدیریت بحران استان گزارش شده که امیدواریم از طریق اعتبارات استانی تامین شود.
کابلی خاطرنشان کرد: اعتبارات مصوب شرکت آبفار استان زنجان از محل اعتبارات استانی و ملی در سال گذشته 480 میلیارد ریال بود که به دلیل مشکل نقدینگی دولت، 260 میلیارد ریال به‌صورت نقدینگی و 150 میلیارد ریال از طریق اسناد خزانه مدیریت و محقق شد.
این مسئول با بیان اینکه تکیه به منابع دولتی کافی نبوده و مشارکت مردمی، یکی از راه‌های نجات‌بخش است، گفت: آبرسانی به 31 روستا، تامین آب 7 روستا، احداث 12 ایستگاه پمپاژ، اجرای 36 کیلومتر خط انتقال، ساخت 550 مترمکعب مخزن آب و ایجاد 41 کیلومتر شبکه آب و فاضلاب روستایی در برنامه‌های سال 98 قرار دارد که با مشارکت مردم انجام شود و به دلیل خریداری اقلام، عملیات اجرایی این پروژه‌ها نیز آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان با اشاره به کاهش 2 درصدی هدر رفت آب در سال گذشته گفت: میزان هدر رفت آب 46 درصد بود که به 44 درصد رسیده و 2 درصد کاهش نیز در برنامه‌های سال جاری قرار دارد تا با مدیریت بهینه به 42 درصد کاهش یابد.
وی در خصوص افزایش تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: در حق انشعاب، افزایش هزینه‌ای نداریم اما نرخ آب مصرفی 7 درصد افزایش یافته و برای مشترکان پرمصرف نیز به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.
کابلی با اشاره به شناسایی و جمع‌آوری 709 مورد انشعاب غیرمجاز در سال گذشته اظهار داشت: 696 انشعاب خانگی و 13 مورد غیرخانگی بود.
این مسئول تصریح کرد: انشعاب‌های غیرمجاز به صورت جدی پیگیری می‌شوند و در صورتی که مشترک در همان لحظه نسبت به قطع آب و پرداخت خسارت‌ها اقدام کند تعامل کرده و قصد برخورد قضایی نداریم اما در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود.
کابلی خاطرنشان کرد: از لحاظ جمعیتی، 89.34 درصد جمعیت روستایی استان تا پایان سال گذشته از آب شرب بهره‌مند بوده که 9.5 درصد نسبت به سال 96 افزایش یافته است.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل تبلیغات اسلامی برای اولین بار ابراز کرد: همایشی نیز در این خصوص برای مبلغان برگزار شد تا مدیریت مصرف آب، پرداخت آب‌بها و مشارکت مردم در آبرسانی به روستاها را در برنامه تبلیغی خود در ایام ماه مبارک رمضان و محرم داشته باشند.
9556/6085
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.