اخبار مرتبط

یحیی رحمتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر پایه اطلاعات ثبت شده، طی این مدت 24 هزار و 96نفر از گنبد سلطانیه بازید کردند.
وی ادامه داد: از 28 اسفند 97 تا 11 فروردین جاری، 16 هزار و 298 مورد بازدید از بنا و موزه رختشویخانه، 17 هزار و 270 مورد بازید از موزه مردان نمکی و 6 هزار و 429 مورد بازدید نیز از غار کتله خور ثبت شده است.
رحمتی اظهار داشت: در این مدت 222 هزار و 15 مورد بازدید نیز از سایر جاذبه های گردشگری در سطح این استان به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: از 28 اسفند 97 تا 11 فروردین جاری، 66 هزار و 436 نفر از مسافران نوروزی در این استان اقامت کردند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد کاهش دارد.
این مسئول افزود: از 28 اسفند 97 تا 11 فروردین جاری، برای ارتقای کیفیت ارائه خدمات به مسافران، 731 مورد نظارت از مراکز ارائه خدمات گردشگری و اقامت در استان انجام شده است.
به گزارش ایرنا، وجود بزرگترین گنبد آجری جهان، شگفت انگیزترین غار آهکی دنیا، مومیایی های مردان نمکی با قدمت بیش از 2هزار سال، طولانی ترین بازار سر پوشیده جهان و مردمانی مهمان نواز، استان زنجان را به میزبانی پرجاذبه و مهربان برای مسافران و گردشگران تبدیل کرده است.
گنبد سلطانیه یکی از 17 میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی، دوره ایلخانیان می رسد.
بنای رختشویخانه توسط علی اکبر توفیقی نخستین شهردار زنجان حدود یک صد سال پیش با کاربری انحصاری شستشوی لباس و ظروف توسط بانوان، در مرکز این شهر احداث شده است.
بنای رخشتویخانه در نوع خود منحصر به فرد بوده و از سال 1377 به عنوان موزه مردم شناسی این استان نیز مورد بازدید گردشگران و علاقه مندان قرار می گیرد.
غار کتله خور از طولانی ترین و شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان است که در 80 کیلومتری شهر گرماب از توابع شهرستان خدابنده قرار گرفته است.
تا کنون حدود 22 کیلومتر از این غار آهکی نقشه برداری و شناسایی شده و در زمان حاضر یک مسیر 2 کیلومتری در آن برای بازدید گردشگران مهیا است.
'مردان نمکی' مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.
تاکنون 6 مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت برخی از مومیایی مردان نمکی به بیش از 2 هزار سال می رسد.
به گفته دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان زنجان طی ایام تعطیلات نوروز گذشته از 27 اسفند 96 تا 14 فروردین سال 97، بیش از 640 هزار مورد بازدید از جاذبه های گردشگری استان به ثبت رسید.
در این مدت 120 هزار و 279مورد اقامت مسافران نوروزی در این استان ثبت شد.
3088/6085
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.