اخبار مرتبط

یوسف رضاپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بارندگی امسال نسبت به بارش های دراز مدت 39.1 درصد افزایش داشته و میزان بارندگی ها در دراز مدت 166.6 میلیمتر ثبت شده است.
وی اظهار داشت: در همین مدت میزان بارندگی زنجان نسبت به مدت مشابه سال گذشته آبی حدود 37 درصد افزایش داشته است که 169 میلیمتر می باشد.
این مسئول با بیان اینکه از حیث کمی قریب 45 درصد چاه ها فاقد پروانه هستند، خاطرنشان کرد: با این حال بیشترین برداشت غیر مجاز از منابع زیر زمینی آب در استان به چاه های مجاز ارتباط دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با اشاره به اینکه باید میزان مصرف آب از سوی مردم به ویژه در بخش کشاورزی مدیریت شود، اضافه کرد: ادامه این روند کشور و استان را با مشکل شدید بیابان زایی، کاهش شدید آب دهی چاه ها،کاهش روان آب ها، از بین رفتن باغ ها، فرونشست و از دست رفتن نفوذپذیری زمین مواجه خواهد شد.
رضاپور با بیان اینکه منابع آبی استان زنجان یکهزار و 677 میلیون مترمکعب در سال است، افزود: باید برای حفظ و مراقبت از منابع زیرزمینی آب عزم همگانی داشت و فرهنگ سازی کرد تا خطری آینده ما را تهدید نکند.
به گزارش ایرنا، براساس استانداردهای بین المللی اگر کشوری بالای 40 درصد از منابع آبی را مصرف کند، در وضعیت تنش آبی قرار دارد و اگر بیش از 60 درصد استفاده کند وارد بحران آبی شده است.
ایران با بیش از 86 درصد استفاده از منابع آبی قابل برنامه ریزی نخستین رتبه جهان در مصرف این منابع را دارد.
8068/3216
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.