به گزارش ایرنا، جشن چهارشنبه آخر سال، یکی از مراسم های اجتماعی ایرانیان است که متاسفانه استفاده از مواد محترقه و منفجره، شادی های ناشی از آن را به سمت و سوی تلخ کامی ها سوق داده است.
هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی آیین چهارشنبه آخر سال می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و جبران ناپذیری را در پی داشته باشد پس لازم است بزرگترهای خانواده نگذارند بازی فرزندانشان با مواد محترقه و منفجره، روزهای شاد آنان را در آستانه سال نو، تلخ کند.
یک شهروند زنجانی گفت: همه ساله با فرا رسیدن اسفند ماه به ویژه در روزهای پایانی سال، بازار خرید و فروش مواد محترقه و منفجره، رونق می گیرد و همواره والدین را از عواقب بسیار تلخ آن، نگران و مضطرب می کند.
در کنار والدین، دستگاه های متولی ازجمله نیروی انتظامی، فوریت های پزشکی و آتشنشانی نیز در خصوص خطرات ناشی از استفاده از مواد محترقه توصیه ها و هشدارهای لازم را می دهند تا شاید آسیب ها و تلخ کامی ها در ماه پایانی سال به حداقل برسد.
محمود رحیمی افزود: هرسال بسیاری از افراد به ویژه کودکان و نوجوانان به خاطر استفاده و بازی با مواد محترقه و منفجره، دچار آسیب های بدنی می شوند که فقط آه و حسرت برای آنان و خانواده هایشان باقی می ماند.
یک شهروند دیگر نیز گفت: هر روز که به آیین چهارشنبه آخرسال نزدیک تر می شویم نگرانی و دلواپسی ها در خصوص پیامدهای تلخ احتمالی استفاده از مواد محترقه و منفجره، نیز بیشتر می شود.
رضا بهرامی افزود: سرور و شادی های ناشی از بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره، کاذب و زودگذر است اما خدای اگر حادثه تلخ و ناگواری اتفاق بیفتد برای همیشه نادم و پشیمان خواهیم شد.
وی تصریح کرد: بطور معمول والدین نگران عواقب بسیار تلخ و خطرناک بازی فرزندان با این مواد حادثه آفرین هستند و سعی می کنند به هر طریق ممکن آنان را از بازی با مواد محترقه و منفجره، برحذر دارند که در این میان هستند کسانی که به نگرانی های بزرگترهای خود بی توجهی می کنند و زمانی به خود می آیند که دیگر دیر شده است و باید تا پایان عمر، معیوب زندگی کنند و جا برای برگشت به گذشته نیست.
فردی که به خاطر استفاده از مواد محترقه و منفجره دست ساز، از ناحیه دست معلول شده بود، گفت: سال های بسیار دور که نوجوانی بیش نبودم با استفاده از باروت و سنگریزه، مشغول ساخت مواد منفجره که به ترکی به آن 'یره چالما' می گویند بودم.
وی افزود: در مراحل پایانی کار بودم که انفجار شدیدی را احساس کردم و خود را در میان دود و آتش یافتم و وقتی به خود آمدم با دست قطع شده مواجه گشتم و حال سالهای سال است که با دست مصنوعی زندگی می گذرانم.
یکی دیگر از مصدومان استفاده از مواد محترقه و منفجره نیز گفت: در اوج نوجوانی، در بیرون از منزل مشغول سفت کردن کاغذ دور باروت و سنگریزه، زیر دندانهایم بودم تا در حین پیچیدن نخ به دور کاغذ، وا نرود اما با فشاری که وارد کردم به یکدفعه انفجاری مهیب در دهانم رخ داد.
وی با اشاره به اینکه به دفعات این کار را انجام داده بودم و فکر نمی کردم چنین اتفاقی رخ بدهد، تصریح کرد: با دیدن خون بر صورت و پیراهنم، ترسیده و از حال رفتم و پس از بهبودی نیز مدت ها گیج و منگ بودم و الان نیز هر وقت به چهارشنبه آخرسال نزدیک می شوم آن خاطره تلخ در مقابل دیدگانم ظاهر شده و برخود می لرزم.
وی که در حال حاضر حدود 56 سال سن دارد گفت: بازی با مواد محترقه و منفجره بسیار خطرناک و آسیب ساز است و هشدارها در خصوص عواقب تلخ این مواد حادثه آفرین باید جدی گرفته شود و بهتر است از تجربیات ناگوار، عبرت گرفت و سلامت خود را به سادگی با خطر مواجه نکرد.
فرمانده انتظامی استان زنجان گفت: پلیس بر اساس قانون با تهیه و توزیع کنندگان مواد محترقه، به صورت قاطع برخورد می کند و اجازه نمی دهد عده ای سودجو و فرصت طلب، امنیت و آرامش دیگران و جامعه را برهم بزنند.
سردار رحیم جهانبخش افزود: به استناد قانون مجازات اسلامی هرگونه قاچاق، تهیه و توزیع موادمنفجره و محترقه غیرمجاز جرم است و مرتکبین به مجازات مندرج در قانون محکوم خواهند شد.
از ابتدای اسفند ماه جاری تاکنون، پلیس این استان موفق به کشف و ضبط بیش از 161هزار عدد انواع مواد محترقه از یک واحد صنفی در شهرستان ایجرود، یک دستگاه خودروی سواری در جاده خدابنده - ابهر، یک واحد مسکونی در شهر زنجان و یک دستگاه خودروی سواری پژو در محور بیجار - خدابنده شده است و دی ماه نیز، توانست 50 هزار عدد انواع مواد محترقه و آتش زا را از یک واحد صنفی در شهر زنجان کشف کند.
به گزارش ایرنا، شادی ها و تخلیه هیجانات نباید به قیمت از دست دادن جان یا عضوی از بدن تمام شود و دیدن کسانی که بر اثر بازی با آتش و انفجار مواد محترقه دچار حادثه شده و عضو سالم خود را از دست داده اند بسیار درد آور است.
انداختن مواد محترقه در آتش نیز بسیار خطرآفرین بوده و ممکن است با این کار، افراد از ناحیه صورت به ویژه چشم ها دچار آسیب و جراحات جدی شده و مجبور شوند تا پایان عمر با نقص عضو زندگی کنند.
متاسفانه مواد محترقه و منفجره ای که در سال های اخیر استفاده می شود در مقایسه با سال های گذشته بسیار خطرناک تر هستند و شدت انفجار و صدمات ناشی از این مواد به حدی است که اغلب موجب کوری چشم و یا قطع عضو می شود.
سال 90 تعداد 63 نفر (14زن و 49 مرد)، سال 91 تعداد 79 نفر (23 زن و 56 مرد) سال 92 تعداد 105 نفر (19زن و 86 مرد)، سال 93 تعداد 96 نفر (23 زن و 73 مرد)، سال 94 تعداد 52 نفر (15 زن و 37 مرد) و سال 95 نیز تعداد 111نفر (25 زن و 86 مرد)، در سطح این استان به خاطر استفاده از مواد محترقه و منفجره و آتش بازی، مصدوم شدند.
از ابتدای اسفند تا پایان چهارشنبه آخر سال 96 نیز در مجموع 130 نفر بر اثر انفجار مواد محترقه مصدوم شدند که 108 نفر آسیب دیدگان مرد و 22 نفر مابقی نیز زن بودند که 17 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال 95، افزایش داشت.
6084/6085
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.