امجد باقری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تعداد قوچ و میش های این منطقه حفاظت شده با 6 درصد افزایش از 719 راس سال 96 به 764 راس در سالجاری رسیده اند.
وی اظهار داشت: تعداد کل و بزها نیز که پارسال 60 راس بود اما امسال به علت شرایط آب و هوایی، نامناسب بودن زمان و صخره ای بودن محل زیست، سرشماری بطور کامل انجام نگرفت و فقط 58 راس از این گونه جانوری در این منطقه مشاهده شد که به حتم آمار آنها بیشتر از این است.
باقری تصریح کرد: در این سرشماری، پایش کلی نیز از منطقه انجام شد که می تواند برای برنامه ریزی لازم به منظور مدیریت هرچه بهتر و مطلوب تر منطقه، موثر باشد.
وی یادآور شد: این سرشماری از روز یکشنبه از پنجم اسفند ماه جاری به مدت سه روز و با حضور 25 نفر و در قالب چندین اکیپ آغاز شده بود.
پارسال (سال 96) تعداد 719 راس قوچ و میش ارمنی و 60 راس کل و بز در این منطقه مشاهده و سرشماری شد و سال 95 نیز به تعداد 678 راس قوچ و میش و 75 راس کل و بز بود.
به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده انگوران با مساحتی برابر با 92 هزار و 297 هکتار از سال 1349 تحت حفاظت قرار گرفته است.
پوشش گیاهی منطقه بطور عمده از لاله واژگون، درمنه، چوبک، گون، کلاه میرحسن، لاله، شقایق، کما، مرزه، شکر تیغال، گل حسرت به همراه درختان و درختچه هایی نظیر بنه، بادام، خینجوک، شیرخشت، زرشک، گردو و سنجد تشکیل شده است.
این منطقه زیستگاه مناسبی برای قوچ و میش ارمنی و پازن و دیگر گونه های جانوری ازجمله خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاه گوش، سمور سنگی، کبک دری و چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاکستری، تنجه، آنقوت، حواصیل، خوتکا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی و ماهیانی چون سفید رودخانه ای، سس، زرده پر و اسبله است.
پناهگاه حیات وحش انگوران نیز که در جنوب شرق منطقه حفاظت شده انگوران واقع شده از سال 1349 به حفاظت درآمده و از سال 1354 نیز به پناهگاه حیات وحش تبدیل شده و دارای مساحت 29 هزار و 833 هکتاری است.
6084/8068
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.