اخبار مرتبط

حمید احمدی روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه شکوه چهل سالگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گمرک استان زنجان در سال 1378 تاسیس شد که در ابتدا فقط محصولات تعداد محدودی از واحدهای تولیدی سرب و روی استان صادر می‌شد و وارادت هم در حد صفر بوده است.
وی افزود: میزان واردات نیز از 128 تن در سال 79 به 290 هزار تن و ارزش 230 میلیون دلار در 9 ماهه سال جاری رسیده است.
احمدی تصریح کرد: واردات گمرک این استان شامل ماشین‌آلات خط تولید، ملزومات خط تولید و مواد اولیه واحدهای تولیدی است.
این مسئول خاطرنشان کرد: گمرک استان زنجان به‌رغم نوپا بودن جزء گمرک‌های پرکار و پرحجم کشور است در حالی که قدمت گمرک در برخی استان‌ها به 100 سال می‌رسد.
مدیرکل گمرک استان زنجان با بیان اینکه از این گمرک به حدود 50 کشور دنیا صادرات انجام می‌شود، گفت: این مقاصد صادراتی کشورهای همسایه و اروپایی و آفریقایی را شامل می‌شود. همچنین از حدود 50 کشور هم واردات به استان و تبادل تجاری انجام می‌شود.
وی افزود: سهم استان زنجان از صادرات کل کشور، یک درصد است.
احمدی در خصوص صادر نشدن فرش دستبافت زنجان از گمرک این استان، خاطرنشان کرد: صادرات فرش دستبافت و صنایع دستی، موضوع خیلی مهمی است که گمرک استان از آن استقبال می‌کند اما با وجود برگزاری جلسات مختلف با اتحادیه‌های فرش‌بافان، فرش‌فروشان و چاقوسازان تاکنون هیچ‌گونه صادراتی در این زمینه نداشته‌ایم.
وی تصریح کرد: صادرات این اقلام از گمرک استان، مجاز بوده و محدودیتی وجود ندارد و گمرک استان آمادگی دارد تا با حداکثر سرعت و تسهیلات، صادرات این 2 صنعت را انجام دهد.
مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: اتحادیه‌ها این موضوع که قمی‌ها از قدیم در کار فرش بوده و خرید و فروش در آنجا انجام می‌شده را علت اصلی عدم صادرات فرش از گمرک استان بیان کردند.
وی افزود: امیدواریم شرایط طوری رقم بخورد که حتی اگر شده به‌صورت موردی نیز صادرات فرش و صنایع دستی استان از گمرک زنجان انجام شود.
احمدی با بیان این که اقدامات مثبت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف انجام شده است، گفت: افزایش صادرات نشان از رونق تولید و اشتغال در استان را دارد که برگزاری چنین نمایشگاهی سبب می‌شود تا مردم، اشراف بیشتری به خدمات انجام شده در طول این مدت داشته باشند.
وی اضافه کرد: به‌رغم موانع و شرایط موجود، روند رو به رشد کشور ادامه دارد و هر سال به مرحله بالاتری می‌رسد.
9556/6085
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.