اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مسیح الله سلطانی روز دوشنبه در مراسم تجلیل از خیران و نیکوکاران کمیته امداد استان افزود: این تعداد تشکل ظرفیت بسیار عظیمی را ایجاد کرده و هم اکنون 350 تشکل و خیریه در استان زنجان فعالیت می کنند که اقدام مهم محسوب می شود.
این مسئول ادامه داد: فقط یکی از خیریه های در استان 120 هزار عضو دارد و این موضوع نشان دهنده ظرفیت های بالای این بخش و خدمات رسانی بهینه حکایت دارد.
وی اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد بیش از40 درصد مردم زنجان در تشکل های خیریه خدمات ارائه می کنند که طی پنج سال گذشته 2.5 برابر شده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان ادامه داد: در کنار 350 تشکل و خیریه مردم نهاد ،349 کانون فرهنگی و هنری ، 29 کانون قرآنی ، 53 موسسه فرهنگی و هنری ، 169 تشکل سیاسی و صنفی و بیش از یکهزار و 300 هیات مذهبی ثبت شده در این استان وجود دارد.
این مسئول خاطر نشان کرد:مجموع تشکل های های اجتماع محور در استان زنجان بیش از 2 هزار و 200 تشکل در بخش های مختلف را شامل می شود و در این میان دولت تلاش می کند از این ظرفیت مردمی برای ارائه خدمات متناسب به سطح جامعه بهره برداری کند.
وی اضافه کرد: در چهل سالگی انقلاب ضروری است که دستگاههای دولتی با بهره گیری از مشارکت های اجتماعی و ظرفیت های مردم استفاده کنند که استانداری نیز این زمینه را فراهم کرده است.

** مشارکت اجتماعی دستاورد انقلاب اسلامی
وی اظهار داشت: گزارش های سال های گذشته از افزایش تعداد افراد تحت پوشش حکایت حکایت داشت اما امروزه با کارهای انجام گرفته افراد محروم با توانمند سازی از چرخه این نهادخارج می شوند.
سلطانی افزود: یکی از دستاوردهای چهلمین سالگرد انقلاب که کمتر به آن توجه شده ،حوزه اجتماعی و فرهنگی به ویژه مشارکت اجتماعی تبلور حضور اجتماعی مردم در عرصه های مختلف بوده که طی سال های گذشته این مهم به تدریج گسترش یافت.
این مسئول ادامه داد: میزان مشارکت اجتماعی با توسعه یافتگی کشورها مقایسه می کند و هر چقدر این میزان در بخش های مختلف بالا باشد به طور طبیعی آن کشور توسعه یافته تر است.
وی بیان کرد: خوشبختانه در طی سال های گذشته مشارکت همه اقشار مختلف جامعه در بخش های مختلف سیاسی اجتماعی و فرهنگی بیش از گذشته نمود و بروز داشته است.
سلطانی افزود: مشارکت سازمان یافته طی سال های گذشته در کشورمان نمود داشته و این نوع مشارکت ها از بی اعتنایی ، تک روی و بی اعتمادی جلوگیری می کند و موجب انسجام و وحدت ملی در جامعه شده است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان ادامه داد:مشارکت های سازمان یافته در گذشته بصورت سنتی در کشورمان وجود داشت و یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی این بود که خیل عظیمی از جمعیت جامعه بدون هیچ چشمدانی و با هزینه مادی و معنوی خود وارد کارهای خیرخواهانه و خداپسندانه شده اند.
وی اضافه کرد: طی اوایل دهه 80 افزایش مشارکت های اجتماعی و شکل گیری سازمان یافته تشکل های مردم نهاد در کشور رخ داد.
9646/8068
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.