اخبار مرتبط

محمدباقر حاج کاظمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهمترین سیاست دامپزشکی حفظ و ارتقای سلامت عمومی و بهداشتی همه مصرف کنندگان فرآورده های خام دامی در جامعه است.
به گفته وی، از ابتدای سالجاری تاکنون 35هزار و 691 راس گوسفند، بز، گاو و گوساله در کشتارگاه های استان زنجان ذبح شده که بیشترین دام ذبح شده گاو و گوساله بود.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: هر یک از کشتارگاه های استان زنجان دارای یک دامپزشک و یک کاردان دامپزشک از بخش خصوصی، یک ناظر شرعی و یک دامپزشک از بخش دولتی است که به مراحل قبل از کشتار، حین کشتار و بعد از کشتار دام های سبک و سنگین نظارت دارند.
حاج کاظمی تاکید کرد: بر اساس نظارت های انجام شده بر مراحل ذبح دام در استان، 28 هزار و 314 کیلوگرم لاشه غیربهداشتی ضبط و از چرخه مصرف خارج شد.
وی متذکر شد: مصرف کنندگان در استفاده از فرآوده‌های خام دامی اطمینان خاطر داشته باشند، چراکه کشتار دام و طیور با نظارت ناظران و ذابحان شرعی انجام می شود و دامپزشکی استان زنجان هم نظارت مستقیم بر کشتارها دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: به منظور جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جامعه از طریق کشتار غیر مجاز دام، بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان زنجان به صورت مداوم نسبت به بازرسی از مراکز عرضه فرآورده خام دامی فعالیت دارند.
حاج کاظمی تاکید کرد: در صورت مشاهده هرگونه موارد غیر بهداشتی از فرآورده های خام دامی بدون هیچ اغماضی نسبت به تشکیل پرونده و معرفی متخلفان بهداشتی به مراجع قضایی طبق ضوابط بهداشتی اقدام می شود.
وی از شهروندان خواست، هنگام خرید گوشت دقت کنند که لاشه دام کشتاری در محل قصابی ها دارای برچسب مشخصات تولید و مهر بازرسی بهداشتی دامپزشکی باشد.
وی اظهارکرد: شهروندان برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی در صورت مشاهده هر گونه موارد تخلف بهداشتی فرآورده های خام دامی اعم از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر خام و عسل موارد تخلف را با سامانه 1512 با دامپزشکی این شهرستان در میان بگذارند.
به گزارش ایرنا، بروسلوز، هاری، سیاه زخم، سل و کیست هیداتید جزو بیماری های مشترک بین انسان و دام است که بیشتر از دام به انسان سرایت می کند و کشتار غیرمجاز دام های سبک و سنگین و خارج از نظارت ناظران بهداشتی یکی از راه های انتقال این بیماری به انسان است.
در 9 ماهه گذشته از سالجاری 63 پرونده مربوط به رعایت نکردن موازین و ضوابط بهداشتی، تخلف در عرضه مواد پروتئینی، کشتار و عرضه غیر مجاز فرآورده‌های خام دامی غیر بهداشتی به مراجع قضایی ارسال شد.
9505/6085
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.