اخبار مرتبط

معاون‌آب و خاک وزارت جهادکشاورزی استان زنجان با تاکید بر اینکه منابع آبی کشور وضعیت خوبی ندارد، متوسط بارندگی سالانه کشور را ۱۶۶ میلی متر اعلام و تصریح کرد:مدیریت مصرف آب و بهره وری نقش ۳۴ درصدی در تولید محصولات کشاورزی داشته و ۶۶ درصد مابقی به عواملی همچون کود، بذر و مدیریت مزرعه بستگی دارد.

به گزارش ایلنا از زنجان، اکبری علی مراد اکبری با اشاره به خودکفایی در تولید شکر برای نخستین بار در کشور عنوان کرد:در تولید گندم برای سه سال متوالی به خودکفایی رسیده ایم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته با تخصیص ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به حوزه آب و خاک حدود ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشور به آبیاری تحت فشار تجهیز شد.

اکبری با اشاره به اینکه ضریب نفوذ آبیاری تحت فشار در کشور از ۱۴ درصد به ۲۲ درصد افرایش پیدا کرده است، اضافه کرد: راندمان آبیاری نیز در حال حاضر به ۴۴ درصد رسیده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت: در حال حاضر همچنین ضریب بهره وری آب به عنوان یکی از شاخص های مهم در بخش آب از ۰/۹ کیلوگرم بر متر مکعب به ۱/۳۲ رسانده شده است. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: توسعه و افزایش سطح زیر کشت هم اکنون در کشور ممنوع بوده و صرفا بر روی ارتقای بهره وری آب تمرکز شده است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.