به گزارش ایرنا آیت الله محسن حیدری در خطبه های نماز جمعه این هفته اهواز اظهار داشت: دولت مردان باید به مساله کمبود آب ورود کنند و نسبت به تصمیاتشان در حوزه آب تجدید نظر کنند و همه مشکلات این حوزه را به گردن خدا و آسمان نیندازند.
وی ادامه داد: بالارفتن EC آب کارون به خاطر این است که آب این رودخانه را منتقل کرده اند و از آن سو آب شور دریا به خاطر پدیده مد وارد کارون شده برای همین در حال حاضر میلیون‌ها اصله نخل در معرض نابودی قرار دارند.
امام جمعه موقت اهواز با بیان این که امید مردم شادگان، خرمشهر و آبادان به نخلستان هایشان است توضیح داد: هفته گذشته در سفری که به این مناطق داشتم روستاییان عنوان کردند با چشم خود شاهد مرگ احشام و کشاورزیشان هستند.
وی بحران شوری آب در آبادان و خرمشهر را قابل پیشگیری و پیش بینی دانست و گفت: اقدام به موقع برای جلوگیری از این اتفاق انجام نشد.
آیت الله حیدری بیان کرد: طرح آبرسانی غدیر در دولت نهم در سال 87 آغاز شد و سال 90 اولین فاز آن بهره برداری شد فاز دوم آن نیز در سال 92 به بهره برداری رسید که دولت دهم تنها زحمت افتتاح آن را داشت.
وی بیان کرد: آن بخش از طرح غدیر که مربوط به خرمشهر و آبادان است قرار بود در سال 93 به بهره برداری برسد اما دولت بودجه آن را قطع کرد و از آن جایی که آب شورتر شد، دولت نیز ماه های گذشته به فکر آن افتاد، البته تلاش استاندار خوزستان در این قبال قابل تقدیر است.
امام جمعه موقت اهواز ادامه داد: بحران قطعی گسترده برق در سال 95 نیز قابل پیش بینی بود اما سهل انگاری صورت گرفت و ما در قبال این اتفاق از مسئولان رده بالا می‌خواهیم پاسخ گو باشند.
وی توضیح داد: همه مسایل انتقال آب را پیش بینی کرده ایم و به عنوان دیده بان از پیش خطر را هشدار دادیم اما وزارت نیرو گوش نکرد و اگر اکنون نیز گوش ندهند بحران‌های وحشتناک تر رخ خواهد داد.
آیت الله حیدری ادامه داد: نامه‌ای درباره انتقال آب به شورای عالی امنیت ملی تقدیم کردم و بنا شد وزارت نیرو و مجلس خبرگان جلسه ای در این باره داشته باشند که این جلسه 10 روز پیش در محل شورای عالی امنیت ملی کشور تشکیل شد که فعلا گزارش آن را ارایه نمی کنم اما مقرر شد کمیته حقیقت یاب درباره انتقال آب تحقیق را آغاز کند.
وی ادامه داد: مسولان می‌گویند کار جدیدی در دولت فعلی در حوزه انتقال آب انجام نشده است اما ما این موضوع را نیز ثابت کرده ایم.
امام جمعه موقت اهواز بیان کرد: در تونل کوهرنگ 3 که به طور کامل نیز اجرایی نشده همینک توسط موتور پمپ‌ به استانهای دیگر آب انتقال می دهند.
وی تصریح کرد: طرح‌هایی مانند طرح بهشت آباد تصویب شده که رییس جمهوری دستور آنرا صادر کرده است یا طرح انتقال آب به رفسنجان برای یک خانواده معروف است.
آیت الله حیدری گفت: چرا باید آب خوزستان آن هم در زمانی که مردم این استان شدیدا به آن احتیاج دارند به سایر مناطق منتقل شود.
وی اظهار داشت: امیدواریم با همت مسولان بحران‌ها کنترل شوند و تا پایان تیر ماه آب به روستاهای خرمشهر و آبادان هم برسد.
امام جمعه موقت اهواز با بیان این که با حضور مردم جلوی طرح‌های خطرناکی که وزارت نیرو در دست دارد باید گرفته شود بیان کرد: بزودی اخبار خوبی برای مردم در این حوزه نقل خواهم کرد.
وی همچنین در خصوص جلوگیری از مصرف گرایی در حوزه برق و آب بیان کرد: البته بخشی از مشکلات این حوزه مربوط به توجه نکردن و صرفه جویی نکردن در حوزه آب و برق است.
آیت الله حیدری ادامه داد: همه مردم باید فرهنگ مقابله با مصرف گرایی را پیش گیرند چراکه مصرف گرایی در ایران نسبت به دیگر کشورها بالا است لذا دولت و ملت باید در سبک زندگی مصرفانه تجدید نظر کنند.
وی با اشاره به وضعیت بازار گفت: اختلالی که در بازار سکه و ارز پیش آمده قابل حل است به شرط آن که دولتمردان با تدبیر وارد این قصه شوند از مجلس می‌خواهیم نظارت خود را بر دولتمردان انجام دهد برای همین مورد نیز از مجلس گله مندیم که چرا نظارت قاطعی نسبت به وزار و همه دولت از خود نشان نمی‌دهد.
امام جمعه موقت اهواز بیان کرد: از قضات می‌خواهیم ریشه فساد در بازار و سکه را بکنند تا افراد فرصت طلب به طمع نیفتند و به کارهای فساد انگیز اقتصادی دست نزنند.
وی در پایان نسبت به بروز مشکل مسمومیت برای اهالی روستای ابوالفارس رامهرمز اظهار تاسف کرد.
7164/6068
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.