اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا هوشنگ صمدی روز سه شنبه در نشست خبری در خانه احزاب خوزستان در اهواز و در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر، افزود: وضعیت دریایی ارتش در مقایسه با سال 1359 قابل قیاس نیست و این نیرو امروز به قوی ترین سلاح های جنگی مجهز است.
وی با انتقاد از کسانی که از اختلاف سپاه و ارتش در دوران جنگ تحمیلی می گویند گفت: برخی از افراد در داخل کشور ندانسته حرفی می زنند و معاندان هم از آن سوء استفاده می کنند.
ناخدا یکم تکاور دریایی ادامه داد: سپاه و ارتش نه تنها در دوران دفاع مقدس با هم همکاری داشتند بلکه هم اکنون نیز برای دفاع از کشور با هم هماهنگ هستند.
وی با بیان اینکه در جنگ تحمیلی 35 کشور از عراق حمایت می کردند گفت: صدام حسین تصور می کرد که روز نخست جنگ در خرمشهر، روز سوم در اهواز و روز هفتم در تهران است اما با ذلت تمام از کشور بیرون رانده شد.
صمدی در پاسخ به این مطلب که برخی معتقدند ارتش در زمان آغاز جنگ آمادگی مقابله نداشته بیان کرد: ارتش ما با رصدهایی که توسط تکاوران و مرزبانان انجام می شد از ماه ها پیش درخصوص احتمال شروع جنگ اخطار داده بود.
فرمانده اسبق تکاوران نیروی دریایی اظهار داشت: در فروردین سال 59 مانور یک ماهه ای با حضور نیروی دریایی، هوایی و زمینی ارتش در خلیج فارس برگزار شد که نقش مهمی در شناسایی نقاط قوت و ضعف یگان ها داشت از این رو نمی توان گفت که ارتش آمادگی مقابله را نداشت.
وی درخصوص یکی از دلایل تضعیف ارتش افزود: ارتش جمهوری اسلامی از 22 بهمن 57 تا شهریور 58 هیچ گونه برنامه ای برای آموزش نیروها و تعمیر و نگهداری سلاح ها نداشت ضمن آنکه حدود 13هزار افسر ارشد کنار گذاشته شده بودند.
این فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: از سوی دیگر پس از پیروزی انقلاب اسلامی زمزمه های منحل شدن ارتش به گوش رسید که یکی دیگر از دلایل ضعف ارتش به ویژه در حوزه انضباطی بود اما سرانجام امام خمینی (ره) 29 فروردین را به عنوان روز ارتش نامگذاری کردند که این اقدام تاثیرات مثبت بسیاری داشت.
وی خاطر نشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در دنیا زبانزد است زیرا هیچ ارتشی تا این اندازه از پشتیبانی مردمی برخوردار نبوده و امید است که سیاست مداران هم در حفاظت از منزلت ایران و ارتش کوشا باشند.
صمدی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: کشور انگلستان مرز بین ایران و عراق را مشخص کرد اما مرز دو منطقه اروند رود و یک نقطه نفتخیز در اطراف مهران را مشخص نکرد تا هر زمان خواستند این دو کشور را ضد هم به جنگ اندازند.
به گزارش ایرنا خرمشهر در پاییز سال 1359 توسط رژیم بعث عراق اشغال و در سوم خرداد سال 1361 آزاد شد.
سوم خرداد امسال سی و ششمین سالروز آزادسازی خرمشهر است.
9887/6002/ 6037
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.