اخبار مرتبط

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت:مقبره حاجی شیخ در محدوده بقعه رودبند با بیش از 300 سال قدمت از آثار ثبت ملی است که مالکیت خصوصی دارد .
حجت اله آریایی با بیان اینکه محوطه تاریخی مذکور مشرف بر رودخانه دز می باشد افزود: اداره میراث فرهنگی پیش از این بارها در خصوص اهمیت حفظ این اثر تاریخی هشدار داده است.
وی اجرای هرگونه طرح عمران شهری در محوطه های تاریخی را مستلزم اخذ استعلام از سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دانست و گفت: به منظور حفظ بناهای تاریخی پیش از اجرای هر طرح باید کارشناسان میراث فرهنگی هماهنگی شود تا آسیبی به آثار ملی وارد نشود.
آریایی افزود:با وجود هشدارهای مکرر بخشی از مقبره تاریخی حاجی شیخ بدون استعلام از میراث فرهنگی به منظور احداث بوستان آرامش در دزفول تخریب شده است.
وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مخالف اجرای طرح های توسعه شهری نیست گفت:در این بنای تاریخی طرح ها و نقوش مهم با ارزش تاریخی فراوان وجود دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول با اشاره به اینکه بخشی از این قبرستان تاریخی به صورت 100 درصد تخریب شده است گفت:نباید به بهانه فضاسازی شهری آثار ملی و هویت ملی تخریب شود.
وی با بیان اینکه بنای تاریخی مقبره حاجی شیخ مالکیت خصوصی دارد گفت: در پی آسیب به این بنای تاریخی با حکم دادستانی عملیات عمرانی متوقف شده است.
به گزارش ایرنا بسیاری از آرامگاه ها و مقبره های تاریخی دزفول که برخی نیز خانوادگی می باشند مشرف به رودخانه دز بوده که چشم اندازی زیبا در ساحل این رودخانه بوجود آورده اند.
آرامگاه حاج شیخ محمدجواد حاجی شیخ از جمله مقبره های خانوادگی مربوط به اواخر دوره قاجار و دوره پهلوی است که مشرف بر رودخانه دز بنا شده است.
این بنا واقع در مجاورت بقعه رودبند بهمن ماه سال 1388 با شماره 29128 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و دارای حیاط مرکزی است که دورتادور آن ایوان هایی کوچک با نمای آجری و طاق پنج و هفت ساخته شده است.
این آرامگاه در کنار منبع آب قدیم و مقبره تاریخی دیگری بنام مقبره 'بی بی گزیده' واقع شده که در کنار آن قنات ، قبرهای تاریخی و کاریزهای دیگری نیز به چشم می خورد.
دزفول دارای حدود 250 هکتار بافت ارزشمند تاریخی است.
7278/6068
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.