اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا سید ضیاءالدین شعاعی پنجشنبه در همایش آموزشی مقابله با سیلاب و ریزگرد، در گیت بوستان اهواز، اظهار کرد: شناسایی کانون های داخلی ریزگرد یکی از برنامه های کارگروه ملی گرد و غبار بوده که تا کنون کانون ها در 11 استان کشور شناسایی و نقشه آنها تهیه شده است.
وی با بیان اینکه 12 وزارتخانه با طرح مقابله با گرد و غبار مرتبط هستند افزود: تعامل با کشورهای همسایه برای حل مشکل گرد و غبار ضروری است به همین دلیل این مساله از طریق سازمان ملل پیگیری شده و در دو جلسه مجمع عمومی نیز طرح شده است.
شعاعی تاکید کرد: هدف این است که کشورهای دیگر نیز بندهای الزام آور تفاهم نامه ها را امضا کنند تا بتوانیم اقدامات مقابله با گرد و غبار را اجرایی کنیم و درباره خسارت هایی که به کشور وارد می شود، بحث کنیم.
وی اظهار کرد: در همین رابطه راه اندازی مرکز آموزش مقابله با گرد و غبار در کربلا در دستور کار است.
شعاعی غرب آسیا از جمله ایران را از مناطق مستعد گرد و غبار دانست و افزود: خشک شدن تالاب ها و آبگیرها باعث شده طوفان های شن به گرد و غبار در کشور تبدیل شود و دوره وقوع آن نیز به شدت کاهش پیدا کند.
وی اضافه کرد: فرسایش بادی و طوفان گرد و غبار تابعی از سرعت باد، اندازه ذرات، رطوبت خاک و پوشش گیاهی است.
شعاعی اظهار کرد: قبل از دهه 80 در خوزستان سالانه 22 روز گرد و غباری اتفاق می افتاد اما در سال های اخیر به 70 نوبت در سال نیز رسیده بود.
وی با بیان اینکه پارسال 27 نوبت گرد و غبار با بیش از 150 و ماندگاری هشت ساعت رخ داده است گفت: ویژگی گرد و غبارها این است که غلظت آنها بین پنج هزار تا 6 هزار میکروگرم بر مترمکعب در نوسان است و به صورت موردی به 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب نیز می رسد، تا 600 کیلومتر مسافت جابجا می شوند، چهار تا هفت روز ماندگاری دارند و تا ارتفاع 10 کیلومتر نیز صعود می کنند.
شعاعی اثرات مخرب بر سلامتی، تاثیر بر حمل و نقل و کاهش تولیدات کشاورزی و اقتصادی را از تبعات وقوع گرد و غبار دانست و افزود: در جنوب، شرق، غرب و مرکز ایران شاهد وقوع گرد و غبار هستیم و ایران علاوه بر کانون های داخلی از کانون های کشورهای عراق، عربستان، اردن، سوریه، افغانستان، کویت و آرال در آسیای میانه تاثیر می پذیرد.
وی تغییرات اقلیم و خشکسالی، ناپایداری جوی، مدیریت غلط منابع آب و سیاست انتقال، سدسازی های بی رویه و افزایش سطح زیرکشت را از جمله عوامل ایجاد گرد و غبار عنوان کرد و گفت: کمبود آب و خشک شدن تالاب های شادگان، هورالعظیم و هندیجان از عوامل گرد و غبارهای اهواز دراین سال ها بوده است.
شعاعی با اشاره به آبگیری حدود80 درصد تالاب هورالعظیم با همکاری وزارت نیرو و نفت تاکید کرد: بررسی نقشه ها از سال 93 تا 96 نشان می دهد که آبگیری هورالعظیم باعث شده کانون های گرد و غبار در این تالاب حذف شوند.

*آغاز مطالعات استفاده از 'آب ژرف'
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در این همایش گفت: مطالعه استفاده از آب ژرف آغاز شده است.
اسماعیل نجار افزود: کارشناسان به دنبال استفاده از آب ژرف هستند و هم اکنون مطالعات آن به شرکت توسعه منابع آب و نیرو واگذار شده است.
وی با بیان اینکه احیاء سفره های زیرزمینی میسر نیست، اظهار کرد: در بیشتر دشت های کشور شاهد نشست زمین و ایجاد فروچاله هایی هستیم که ناشی از برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی است.
نجار با اشاره به برداشت بی رویه از همه منابع تجدیدپذیر کشور افزود: مقدار کمی از این منابع صرف آب شرب می شود و بیشتر منابع آبی کشور به مصرف کشاورزی می رسد که بر همین اساس می توان گفت صادرات محصولات کشاورزی که با این آب عمل می آید، توجیه اقتصادی و منطقی ندارد.
وی ریزگردها را 'ابربحران' توصیف کرد و گفت: تغییر اقلیم، افزایش دمای زمین و خشک شدن تالاب ها، مهمترین عوامل بروز پدیده ریزگردها هستند که به سلامتی و اقتصاد مردم آسیب جدی وارد کرده اند.
بر اساس این گزارش، 'منابع آب ژرف' آب هایی هستند که در طی هزاران سال در اعماق زمین محبوس شدند که این منابع هم خود منشاهای مختلفی دارند.
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و هیات همراه صبح امروز برای شرکت در سمینار مقابله با سیلاب و ریزگرد وارد اهواز شد.
بازدید از تالاب هورالعظیم و کانون های گرد و غبار در اطراف اهواز، بازدید از فاز دوم طرح آماک (طرح جمع آوری گازهای همراه نفت)، بازدید از طرح اتمام یافته تصفیه خانه پساب پتروشیمی مارون و طرح اتمام یافته پسماندسوز منطقه ویژه اقتصادی در ماهشهر و نشست با سازمان های مردم نهاد و فعالان محیط زیست در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان از دیگر برنامه های سفر ابتکار به خوزستان است.
این دهمین سفر ابتکار به خوزستان در چهار سال اخیر است.
7151/6064
خبرنگار: نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.