اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبر اظهار داشت : در حال حاضر میزان خروجی سد دز سه هزار و 300 متر مکعب بر ثانیه و خروجی سد کرخه 2هزار و 500 متر مکعب بر ثانیه است.
وی ادامه داد: این درحالیست که بستر رودخانه کرخه حداکثر یکهزار متر مکعب بر ثانیه و بستر رودخانه دز حداکثر یکهزار و 500 متر مکعب ظرفیت دارد درواقع این 2 رودخانه تحمل این حجم از خروجی آب را ندارند.
شریعتی گفت: یکی از دلایل انحراف سیلاب الهایی و بامدژ به سمت اهواز دستکاری در طول مسیر است که البته پیش از این نیز هشدارهایی داده شده است.
وی با بیان اینکه حجم ورود آب به سدها بالاست و باید پایداری سدها حفظ شود ادامه داد: حجم بالایی از آب رودخانه های دز و کرخه از بستر جدا شده و به سمت اهواز درحال حرکت است که باید برای مدیریت آن اقدام کنیم.
استاندار خوزستان خاطر نشان کرد: هدایت سیلاب به سمت تالاب هورالعظیم و رودخانه های کارون از برنامه های ما است اما باید توجه داشت که برخی مناطق همچون عین2، کوی سیاحی، سلیمی، سادات و گلدشت در مسیر سیلاب قرار دارند.
وی افزود: از ساکنان این مناطق درخواست می شود کودکان، زنان و سالمندان را به نقاط ایمن منتقل کنند و جوانان و مردان نیز برای تحکیم سیل بندها به کمک ما بشتابند تا شهر را در مقابل سیلاب ایمن کنیم.
استاندار در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: درحال حاضر مسیر اهواز به اندیمشک مسدود است اما با کاهش خروجی آب از سد دز و کرخه به تدریج از حجم آب کاسته می شود.
در پی طغیان رودخانه های دز، کرخه و کارون، دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 180 روستای خوزستان صادر شده و تا کنون 78 روستا را سیلاب گرفته است. به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.
در روزهای اخیر سیلاب جاده اهواز اندیمشک را مسدود کرد و شامگاه سه شنبه وارد محله عین 2 در اهواز شد.
اگر چه فرمانداری اهواز تا صبح امروز دستور تخلیه مناطقی از اهواز را شایعه دانسته و تکذیب کرده بود، اما ظهر امروز استاندار خوزستان دستور تخلیه محله های عین2، گلدشت، کوی سیاحی، کوی سلیم آباد و کوی سادات را صادر کرد.
9887/6002
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.