اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا شهر حمیدیه از جمله شهرهایی است که ستاد مدیریت بحران استان برای تخلیه آن اقدام به صدور اطلاعیه کرد و تا ظهر امروز نیز بخش هایی از این شهر و روستاها توسط مردم تخلیه شدند.
عده ای نیز به مناطق نظامی که از سوی ارتش در نظر گرفته شده بود پناه بردند و عده ای دیگر نیز به پشت بام ها رفتند و حاضر به تخلیه کامل منازل خود نشدند.
صالح یکی از اهالی روستای زهراب می گوید: مسئولان باید پیش از این ما را نسبت به این وضعیت آگاه می کردند و این موضوع برای ساکنان مشکلات جدی را برای جابجایی به وجود آورده است.
وی ادامه داد: برای جابجایی نیاز است که دولت به مردم کمک کند و تجهیزات مورد نیاز در اختیار ما قرار دهند.
این درحالی است که بخشی از مردم روستاهای در معرض سیلاب شهرستان حمیدیه به نقاط مرتفع و تپه ها پناه بردند که ارتش در اسکان موقت اهالی مشارکت کرده است.

*سیدعباس در محاصر سیلاب
آب ناشی از افزایش دبی رودخانه کرخه از روز گذشته در منطقه سید عباس شوش شروع به پیشروی کرده و امروز تقریبا تمام این روستا را به محاصر درآورده است.
مردم برای اینکه مرقد سید دچار آبگرفتگی نشود در محدوده ورودی سیل بندهای کوتاهی ایجاد کرده اند ولی هنوز آب به داخل حیاط مرقد سید عباس نفوذ نکرده است.
آنهایی که توانسته اند کامیونی پیدا کنند و وسایل خود را بار کنند شهر را ترک کرده اند اما آنهایی که هنوز نتوانسته اند وسیله نقلیه ای برای جابجایی فراهم کنند وسایل گران قیمت مانند فرش، تلویزیون و حتی یخپال و کولر را به پشت بام ها می برند تا شاید کمتر در معرض سیل قرار گیرند.

*مقاومت ها برای ادامه زندگی در عبدالخان
منطقه عبدالخان یکی از نقاطی است که با وجود ایجاد سیل بند دچار غافلگیری شد که بعد از شکسته شدن این سیل بندها آب به بخش عمده ای از خانه های این روستا وارد شد.
مردم برای اینکه بتوانند محصولات کشاورزی انبار شده در خانه های خود را به بیرون و در کنار جاده که هنوز آب آنجا را نگرفته بیاورند دست به ساخت چند بلم دستی زدند.
سید محمود یکی از اهالی روستای عبدالخان می گوید: مردم خودشان در حال امداد رسانی به یکدیگر هستند و دولت در این زمینه همکاری ضعیفی داشته است.
وی ادامه داد: زمین ها و خانه ها به شدت آسیب دیده اند و نگرانی های زیادی را برای خانواده ها به وجود آورده و همچنان هیچ نهاد و یا دستگاه اجرایی در منطقه برای حفاظت از روستا و مزارع حضور ندارد.
او عنوان می کند: درست است که اطلاعیه برای تخلیه روستا صادر شده اما نیاز است که حداقل یک نهاد دولتی در کنار ما قرار گیرد و با تامین ماشین آلات و تجهیزات به مردم برای جابجایی وسایل آنها کمک کند.
با توجه به افزایش بی‌سابقه حجم مخزن سد کرخه و افزایش خروجی سد و همچنین شکسته شدن سیل‌بندهای حمیدیه از صبح امروز کودکان، زنان و سالمندان در حال خروج از این شهر و روستاهای اطراف آن هستند.
برابر اعلام صورت گرفته اردوگاه های شهید غلامی، شهید فرجوانی، ثامن الائمه و جوادالائمه علیهم السلام برای اسکان موقت اهالی شهر حمیدیه تعیین شد.

*30 موکب اربعین در مناطق سیل زده خوزستان مستقر شدند
پیش از این نیز رئیس کمیته اسکان، تغذیه و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین حسینی خوزستان گفت: 30 موکب اربعین حسینی در پی فراخوان این کمیته ، برای خدمت رسانی در مناطق سیل زده خوزستان مستقر شدند.
حجت الاسلام سید محمود موسوی افزود : این مواکب در اردوگاه‌ها و اماکن امن ویژه اسکان موقت سیل‌زدگان در مناطق شوشتر (شعیبیه)، شوش، دشت آزادگان، بستان، حمیدیه ، هویزه ، رفیع و الهایی در حال ارائه خدمات به مردم هستند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: تعداد مواکب که آمادگی لازم برای تامین غذا و برخی مایحتاج عمومی مردم سیل زده و در معرض آبگرفتگی را داشته باشند در حال افزایش است، هم اکنون در حال جذب کمک های مردمی و خیران برای رساندن کمک ها به مواکب هستیم.
9931/6064
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.