اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حجت الاسلام ابوالحسن حسن زاده جمعه شب در آیین تشکیل ستاد مردمی کمک به سیل زدگان استان در محل حسینیه بقیه الله اهواز اظهار داشت: سیلاب شیراز تنها یک ساعت به طول انجامید و 21 کشته بر جای گذاشت اما سیلابی که به سمت خوزستان در حرکت است بسیار آرام شهرهای استان را در بر می گیرد.
وی افزود: باتوجه به بارندگی های بالا دست و ذوب شدن برف ها در استان های همجوار روز به روز بر حجم آب ورودی به سدها افزوده و از آن جا که ظرفیت سدهای استان پر شده به حجم سیلاب نیز اضافه می شود.
امام جمعه موقت اهواز ادامه داد: پایداری سدها توسط کارشناسان لحظه به لحظه رصد می شود و بر اساس ظرفیت سدها رهاسازی آب انجام می شود و اگرچه بخشی از شهرهای استان را تحت تاثیر سیلاب قرار می دهد اما در شرایط بحرانی غیر از این راه دیگری وجود ندارد.
وی تصریح کرد: زمین های کشاورزی و احشام تنها سرمایه روستاییان است و شاید یکی از دلایل عدم تخلیه به موقع روستاها ، دغدغه ای است که آن ها برای بحث معیشت خود در آینده دارند.
حجت الاسلام حسن زاده گفت: اکنون در شرایط کنونی اگرچه دستگاه های اجرایی پای کار بوده و به مردم خدمت رسانی می کنند اما در این امر محدودیت هایی دارند که ما باید این کمبودها را جبران کنیم .
وی اظهار داشت: تشکیل ستاد مردمی کمک به سیل زدگان استان یکی از اقدامات موثر در کاهش دغدغه های سیل زدگان است که در حال حاضر با حمایت های آیت الله موسوی جزایری فعالیت خود را اغاز کرده است.
امام جمعه موقت اهواز گفت: تشکیل ستاد مردمی کمک به سیل زدگان نه به دلیل بی اعتمادی به نهادهایی نظیر هلال احمر است بلکه برای پرکردن خلاء های موجود در امر خدمت رسانی است.
وی بیان کرد: تامین نیروی انسانی متخصص، تهیه مواد غذایی و سایر اقلام مورد نیاز سیل زدگان، کمک به تهیه علوفه برای دام ها و تهیه چادر مسافرتی و جمع آوری کمک های نقدی از جمله اقداماتی است که توسط این ستاد انجام می شود.
وی ادامه داد: مردم خوزستان در دوران انقلاب، دوران دفاع مقدس و همچنین دفاع از حرم اهل بیت (ع) سرفراز بودند و این بار نیز با حضور خود در صحنه حماسه دیگری را می آفرینند.
حجت الاسلام حسن زاده گفت: بی شک برکات این باران ها بیش از آسیب های آن است اما نباید بگذاریم این آسیب ها بیشتر شود.
امام جمعه موقت اهواز گفت: رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص جبران خسارات سیل زدگان وعده هایی را دادند که انتظار می رود در اولویت کار قرار گیرد.
وی تصریح کرد: برخی از شبکه های معاند به دنبال کوچکترین درگیری لفظی در روستاهای استان هستند اما مردم خوزستان پایبند به نظام بوده و همچنان روحیه انقلابی و جهادی مدنظر رهبر معظم انقلاب را دارند.
حجت الاسلام حسن زاده گفت: به گفته وزیر نیرو این ذخایر آبی نیازمند بیش از دو و نیم میلیارد دلار بود که اکنون محقق شده است که اگر حتی یک پنجم آن نیز برای جبران خسارت ها به مردم داده شود، کافی است.
همچنین در این آیین آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری اظهار داشت: رنج مردم آسیب دیده خوزستان به هیچ عنوان برای ما قابل تحمل نیست چرا که این قشر تلاشگر سال ها زحمت کشیدند اما حاصل دسترنج آنها طعمه آب شد.
وی افزود: باید از تمام ظرفیت‌ها برای کمک رسانی به مردم مناطق سیل زده استان استفاده کنیم و در کنار دستگاه های اجرایی نیازهای این مناطق را تامین کنیم .
وی گفت: در روزهای گذشته جمعیت هلال احمر خوزستان تلاش های زیادی را برای امداد رسانی به مناطق محروم انجام داده که شایسته تقدیر است.
وی ادامه داد: اکنون با توجه به شرایط ایجاد شده در استان و نیاز ضروری مناطق محروم به نیروی انسانی ، حوزه های علمیه در سطح استان تعطیل شده و تمامی طلاب به کمک مردم سیل زده رفته اند.
وی ادامه داد: اکنون تمامی دستگاه ها در کنار جمعیت هلال احمر و نیروهای مسلح در امر خدمت‌رسانی به مناطق سیل زده استان مشغول به کار هستند که امیدواریم با تشکیل این ستاد کمک های مردمی، ما نیز بتوانیم بخشی از کمبود ها را برطرف کرده و دغدغه های مردم سیل زده را به حداقل برسانیم.
به گزارش ایرنا، ستاد مردمی کمک به سیل زدگان استان با حضور جامعه روحانیت استان ، نیروهای متخصص در مشاغل آزاد، موسسات خیریه ، گروه های جهادی ، مواکب اربعین حسینی و جمعی از مردم استان با هدف تامین نیازهای اولیه مناطق سیل زده استان تشکیل شد.
بارش های شدید در بالادست سدهای خوزستان منجر به ورود حجم بالای سیلاب به سدهای این استان شد که به تبع آن، بازشدن خروجی سدها و در نهایت افزایش دبی رودخانه های دز ، کارون و کرخه، منجر به آبگرفتگی مناطقی از پایین دست شده است.
7152/6064
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.