اخبار مرتبط

حمیدرضا لشکری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تاثیر افزایش خروجی سد کرخه در روزهای اخیر، پس از شوش، امروز در عبدالخان خود را نشان داده و دبی این رودخانه در عبدالخان با یکصد مترمکعب درثانیه افزایش، امروز به 676 مترمکعب در ثانیه رسیده است.
وی با بیان اینکه سیل کرخه تا فردا به حمیدیه می رسد، بیان کرد:پیش بینی می شود روستاهای خسرج و اطراف آن (حویش یک و 2، آلبوعبید و حلاف) در بالادست حمیدیه، دچار آبگرفتگی شوند به همین دلیل باید این روستاها تخلیه شود.
لشکری همچنین نسبت به افزایش جریان رودخانه کارون در پی افزایش خروجی سد دز، هشدار داد و گفت: امروز دبی کارون در ملاثانی به سه هزار مترمکعب درثانیه رسیده و پیش بینی می شود که شهر شیبان و جنوب اهواز (روستاهای شهرستان کارون) دچار آبگرفتگی شود.

** ادامه بحران در کرخه
معاون سازمان آب و برق خوزستان در ادامه با اشاره به کاهش ورودی و خروجی سدهای خوزستان گفت: ورودی سد کرخه امروز 2 هزار و 55 و خروجی آن یک هزار و 889 مترمکعب درثانیه، و حجم این سد نیز 6 میلیارد مترمکعب است.
وی حجم ذخیره سد دز را 2.5 میلیارد مترمکعب بیان کرد و افزود: ورودی کنونی به این سد سه هزار و 776 و خروجی 2 هزار و 465 مترمکعب درثانیه است.
لشکری اضافه کرد: ذخیره در سد گتوند علیا (کارون) 4.2 میلیارد مترمکعب، ورودی این سد یک هزار و 208 و خروجی یک هزار و 473 مترمکعب درثانیه است.
وی ادامه داد: در سد مارون نیز اکنون 1.3 میلیارد مترمکعب ذخیره داریم، و ورودی به آن 185 و خروجی 250 مترمکعب درثانیه است.
لشکری بیان کرد: دبی کارون در مقطع اهواز نیز در ساعت 11 امروز پنجشنبه به 2 هزار و 886 مترمکعب درثانیه رسید.
وی همچنین درباره اعتراض مردم به باز شدن سد سلولی در آبادان گفت: قرار بود برای کاهش دبی کارون، سد سلولی باز شود که به دلیل نگرانی مردم روستاهای خرمشهر و آبادان از آبگرفتگی منازلشان، این تصمیم فعلا منتفی و مقرر شد به جای آن ایستگاه پمپاژ مارد با حداکثر ظرفیت برای انتقال آب از کارون به بهمنشیر فعالیت کند.
در پی ورود سیلاب و افزایش خروجی سدهای کرخه و دز، استاندار خوزستان از 11 فروردین در این استان حالت فوق العاده اعلام کرده است.
دیروز سه شنبه خروجی سد کرخه 2 هزار مترمکعب درثانیه و خروجی سد دز سه هزار و 300 مترمکعب درثانیه بود. حجم ذخیره سد کرخه 6 میلیارد مترمکعب که از 5.2 مترمکعب ظرفیت نرمال آن گذشته، همچنین تراز مخزن آن 224 متر است که چهار متر از تراز نرمال بالاتر رفته است.
بر اساس اطلاعیه 2 روز پیش فرمانداری حمیدیه، همه ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه کرخه شامل روستاهای چمیم، قاسم زامل، بیت گنیم، شیخ طعمه، خسرج بیت قشم، خسرج عوده، حویش، شاطی، حمدان سلجه، آلبوعید یک و نبی می رساند هرچه سریعتر با هماهنگی بخشدار مرکزی، شوراها و دهیاران نسبت به تخلیه فوری منازل خود اقدام کنند و سایر روستاها نیز آمادگی لازم را برای تخلیه منازل داشته باشند.
هم اکنون 13 روستا بامدژ در بخش مرکزی اهواز به دلیل سیلاب دز و روستاهای شوش به دلیل سیلاب کرخه و دز به زیر آب رفته اند. سیلاب دز همچنین روستاهای بخش شعیبیه را به تدریج دربرمی گیرد.
بر اساس اخطاریه سازمان آب و برق خوزستان، با صدور چنداطلاعیه نسبت به وقوع سیل در حوضه رودخانه های دز، کرخه و کارون هشدار داده و اعلام کرده سه شهر و 51 روستا در حوضه کرخه، 18 روستا در حوضه دز و 18 روستا در حوضه کارون در معرض سیلاب هستند و دستگاه های اجرایی باید آمادگی تخلیه آنها را داشته باشند. اما بر اساس گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان تعداد روستاهای در معرض سیل بیشتر است. تا 14 فروردین، 96 روستای در معرض خطر در خوزستان در حاشیه سه حوضه آبریز دز، کرخه و کارون به صورت جزیی یا کلی تخلیه شده و در 35 اردوگاه اسکان یافته اند.
در اطلاعیه سازمان آب و برق خوزستان حداکثر خروجی سد دز 2 هزار مترمکعب درثانیه و حداکثر خروجی سد کرخه یک هزار مترمکعب درثانیه اعلام شده بود.
9754/ 6037
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.