اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا تعدادی از اهالی روستاهای منیخ ، شنه ، محرزی ، شلحه و معمره صنگور در شهرستان خرمشهر روز پنجشنبه با تجمع در مجاورت سد سلولی منیخ بر روی رودخانه بهمنشر اظهار داشتند : در صورت رها سازی آب از این سد ، روستاهای آنها دچار آبگرفتگی خواهند شد.
سرپرست فرمانداری خرمشهر در خصوص مطالبه اهالی روستاهای مذکور به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به ترمیم نشدن سیل بندها در پنج روستای مسیر بهمشیر باز کردن سد سلولی بر بستر این رودخانه تا اطلاع ثانونی لغو شد.
کورش مودت ایرنا اظهار داشت: با توجه به آماده نشدن سیل بندها در مسیر روستاهای رودخانه بهمشیر همچون روستای منیخ، شنه، محرزی، شلحه و معمره صنگور مکاتبه ای با استاندار خوزستان انجام شد و مقرر گردید سیلاب ناشی از رودخانه کارون و دز آب از مسیر سد مارد هدایت شود.
وی گفت: با توجه به افزایش دبی رودخانه های دز و کارون مقرر شد با رها سازی 120 متر مکعب آب در ثانیه آب از سد مارد به سمت رودخانه بهمنشیر هدایت شود.
به گزارش ایرنا در پی اعتراض اهالی روستاهای منیخ، شنه و محرزی نسبت به رها سازی آب از سد سلولی بهمنشیر با پیگیری به عمل آمده این تصمیم تا اطلاع ثانونی منتفی شد.
در مسیر رودخانه بهمنشیر پنج روستای منیخ، شنه، محرزی، شلحه و معمره صنگور وجود دارد.
سد بالادست بهمنشیر که اولین سد سلولی ایران محسوب می شود از نوع سلولی - سپری به طول 160 متر و ارتفاع سازه ای 16 متر از پی طراحی و اجرا شده است.
معبر کشتیرانی این سد به منظور حفظ قابلیت ترابری رودخانه بهمنشیر با دریچه انسداد از نوع مایتر به طول 25متر و ارتفاع هشت متر و وزن 110 تن طراحی شده است.
سد سلولی مدور بالادست رودخانه بهمنشیر، معبر کشتیرانی، دریچه انسداد و پل متحرک آن توسط سازمان آب و برق خوزستان به عنوان کارفرما، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس به عنوان مشاور و شرکت ساختمانی ژیان به عنوان پیمانکار اصلی در شرق شهرستان خرمشهر و 120 کیلومتری جنوب شهرستان اهواز احداث شده است.
7100/6068
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.