اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی عصر چهارشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان با حضور سرلشکر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان اظهار داشت: سد بختیاری سیلاب‌ها را کنترل می‌کند و منابع آب خوزستان را افزایش می دهد و از آنجایی که در پایین دست این سد زمین کشاورزی نیست در نتیجه همه آب آن به خوزستان می رسد.
وی ادامه داد: هنوز امکان ساخت سدهای دیگر را در استان داریم تا بتوانیم مدیریت خود را بر منابع آب تقوبت کنیم به عنوان مثال سدکارون 2 را می توانیم بسازیم.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه می توانیم سد بختیاری که 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد را بسازیم افزود: این سد دارای 2 طراحی است که با یک طراحی سه میلیارد متر مکعب و با طراحی دیگری پنج میلیارد متر مکعب آب را در خود ذخیره می‌کند.
وی ادامه داد: در حوضه دز که بسیار پر آب نیز هست وجود سد بختیاری مدیریت ما را بر منابع آب تقویت می کند و با وجود یک سد در حوضه دز قابلیت مانور پایین است.
شریعتی افزود: احداث سد بختیاری به ظرفیت تولید برق آبی ما نیز می افزاید و همین موضوع قدرت مانور ما را در قدرت برق افزایش می دهد.
وی گفت: اگر یک نیروگاه ترکیبی را بخواهیم وارد مدار کنیم پس از 48 ساعت وارد مدار می‌شود اما نیروگاه برق آبی همان لحظه وارد مدار می شود.
وی افزود: کم و بیش تمامی کشور از شرایط استان مطلع هستند و همه آوردهای آب استان‌های همجواری مانند لرستان، کهگیوله و بویراحمد، چهار محال بختیاری،ایلام و ... به سمت خوزستان می‌آیند.
استاندار خوزستان با اشاره به نحوه مدیریت کردن بارش‌ها در خوزستان افزود: سدسازی‌ها در استان نقش بسیار مهمی در مهار سیلاب‌ها داشته است از جمله آ‌ن‌ها می توان به تضمین کشاورزی در خوزستان و مدیریت شرایط استان در حوضه آب اشاره کرد.
وی ادامه داد: سال گذشته آورد آب رودخانه های استان حدود 13میلیارد متر مکعب بود در حالی که امسال تا این لحظه 28 میلیارد متر مکعب روان آب داشته ایم و پیش بینی می‌شود در سال آبی 97_98 که از مهر 97 آغاز می شود حداقل 50 میلیارد مترمکعب روان آب به استان وارد شود.
شریعتی ادامه داد: شرایطی کاملا نامتناسب از بارش‌ها را در استان شاهد هستیم که می‌طلبد ظرفیت ذخیره سازی و مدیریت منابع آب و کنترل آنها را بیش از پیش داشته باشیم.
وی با اشاره به این که مرتفع سازی سد دز در شورای اقتصاد کشور تصویب شده است بیان کرد: مرتفع سازی سد دز یک میلیارد متر مکعب به ظرفیت سد دز می افزاید.
به گزارش ایرنا بارش های شدید در بالادست سدهای خوزستان منجر به ورود حجم بالای سیلاب به سدهای این استان شد که به تبع آن باز شدن خروجی سدها و در نهایت افزایش دبی رودخانه های دز ، کارون و کرخه، منجر به آبگرفتگی مناطقی از پایین دست شده است.
7164/6064
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.