اخبار مرتبط

حمیدرضا لشکری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: کانال های قدیمی و جدید سیلاب بر بحره در روزهای اخیر فعال شده و پس از سال ها بخشی از سیلاب رودخانه کارون را به تالاب شادگان منتقل می کند که در کنترل سیلاب در مقطع اهواز بسیار موثر است.

** دبی کارون در اهواز به 2 هزار و 424 متر مکعب بر ثانیه رسید
وی با اشاره به افزایش جریان آب کارون در اهواز، دبی کارون در مقطع شهر اهواز را در روز یکشنبه 2هزار و 424 مترمکعب برثانیه بیان کرد.
لشکری همچنین در تشریح وضعیت منابع آبی خوزستان با بیان اینکه ظرفیت سد کرخه 5.2 مترمکعب است افزود: ورودی آب به سد 784 و خروجی آن 700 مترمکعب است.
وی با اشاره به ثابت ماندن خروجی سد دز در 2 روز گذشته روی یک هزار و 820 مترمکعب برثانیه گفت: ورودی به این سد امروز یک هزار و 330مترمکعب برثانیه است؛ ذخیره فعلی این سد 2.4 میلیارد مترمکعب است.
لشکری اضافه کرد: در سد گتوند علیا (کارون) تا امروز بیش از چهار میلیارد مترمکعب آب ذخیره داریم؛ همچنین ورودی و خروجی این سد یک هزار و 304 مترمکعب برثانیه است.
وی درباره سد مارون نیز گفت: ذخیره کنونی این سد 1.6میلیارد مترمکعب، و ورودی آن 252 و خروجی آن 405 مترمکعب برثانیه است.
لشکری در ادامه با پیش بینی بارش در روزهای پیش رو افزود: به دنبال ایجاد ظرفیت خالی در سدها برای کنترل سیلاب های آینده هستیم اما هنوز نتوانسته ایم حجم خالی مورد نظر را به دست آوریم.
«نهر بَحره» قدیم در جنوب اهواز یکی از 2 سیلاب بر یا نهر انحراف سیلاب طبیعی (فیوز پلاک) رودخانه کارون است که سیلاب را در محدوده اهواز و پایین دست آن کنترل، و سیلاب را به تالاب شادگان منتقل می کند.
نهر بحره با دبی سیلابی حدود یک هزار و 800 مترمکعب برثانیه فعال می شود و ظرفیت عبوری 250 مترمکعب برثانیه داشته اما به دلیل دخل و تصرف غیرمجاز ظرفیت آن به کمتر از یکصد مترمکعب برثانیه کاهش یافته بود. بازگشایی این سیلاب برها از مدتی پیش آغاز شده است.
هشدار و لزوم آمادگی مقابله با سیلاب از سوم فروردین در تمام رودخانه های خوزستان اعلام شده است.
وزیر نیرو وقوع سیل در خوزستان را حتمی دانسته و گفته است: از روز 11 تا 16 فروردین جاری به دلیل بارش های باران حدود سه میلیارد متر مکعب آب وارد سدهای خوزستان می شود که 1.2 میلیارد متر مکعب از این حجم آب سبب پر شدن ظرفیت خالی مخازن سدها می شود و بقیه باید تخلیه می شود که بر اثر این تخلیه نقاط پایین دست سدها دچار آبگرفتگی و سیلاب خواهند شد.
به گفته وی مطابق پیش بینی ها از سد دز 2 هزار متر مکعب بر ثانیه و از سد کرخه یکهزار متر مکعب آب بر ثانیه رهاسازی می شود از این رو باید برای هفته آینده آمادگی کامل داشته باشیم.
سازمان آب و برق خوزستان در روزهای اخیر با صدور اطلاعیه هایی نسبت به وقوع سیل در حوضه رودخانه های دز، کرخه و کارون هشدار داده و اعلام کرده سه شهر و 51 روستا در حوضه کرخه، 18روستا در حوضه دز و 18 روستا در حوضه کارون در معرض سیلاب هستند و دستگاه های اجرایی باید آمادگی تخلیه آنها را داشته باشند.
9754/ 6037
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.