اخبار مرتبط

محمد سبزه زاری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سامانه بارشی که بیشتر فعالیت آن در شمال و شمال شرق خوزستان متمرکز خواهد بود از رطوبت بالایی برخوردار است ولی نسبت به سامانه بارشی هفته گذشته ضعیف تر عمل خواهد کرد.
وی با بیان اینکه این سامانه بارشی از دریاهای مدتیرانه و سرخ رطوبت بالایی دریافت کرده و ظرفیت و انرژی بالایی دارد گفت: هر چند پیش بینی شده بارندگی در خوزستان و مناطق بالادست بین 40 تا 70 میلیمتر باشد ولی احتمال دارد در مناطق کوهستانی شمال دزفول (احمد فداله و سردشت) بارش باران به صورت نقطه ای تا 150میلیمتر برسد.
سبزه زاری ، بارش پراکنده توام با وزش باد را پدیده غالب خوزستان در امروز شنبه بیان کرد.
مدیرکل هواشناسی خوزستان بیان کرد: بارش باران در استان های لرستان ، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه نیز قابل توجه خواهد بود و بخش مهمی از روان آب این استان ها به شکل سیلاب به سمت خوزستان سرازیر خواهد شد.
وی وضعیت جوی آب های شمال غرب خلیج فارس را از شنبه تا سه شنبه توفانی و مواج پیش بینی کرد و از دریانوردان خوزستانی خواست تا بهبود وضعیت جوی صبوری به خرج دهند و به دریا نروند.
به گزارش ایرنا بیشترین حجم بارش از ابتدای سال آبی (اول مهر 1397) تا 9 فروردین ماه 1398 به میزان یک هزار و هفت میلیمتر در شهر حسینیه مرکز بخش الوار گرمسیری در 20کیلومتری شمال اندیمشک به ثبت رسیده و کمترین حجم دریافت نزولات جوی در آبادان به میزان 143میلیمتر بوده است.
در این مدت متوسط بارندگی در کل استان خوزستان 476میلیمتر بوده است که 170میلیمتر از متوسط بلندمدت بیشتر بوده است.
حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری روز جمعه در سفر یک روزه به خوزستان به منظور بررسی و اتخاذ تصمیم لازم برای پیشگیری و به حداقل رساندن خسارات ناشی از فعالیت سامانه بارشی که منجر به بروز سیلاب و رهاسازی آب سدهای دز و کرخه خواهد شد وارد اهواز شد و پس از بازدید هوایی از مناطق غربی استان و شمال اهواز ، در نشست فوق العاده مدیریت بحران استانداری خوزستان شرکت کرد.
رضا اردکانیان وزیر نیرو هم به دستور رییس جمهوری به منظور مدیریت آب مخازن سدهای استان خوزستان و پیشگیری از سیلاب های احتمالی ، در استان ماند تا هماهنگی بیشتری بین دستگاه های اجرایی و عملیاتی برای مقابله و کنترل سیلاب ایجاد کند.
6065/ 6037
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.