اخبار مرتبط

گزارش خبرنگار ایرنا غلامرضا شریعتی در جریان بازدید از سدهای دز و کرخه افزود: این سدها هنوز ظرفیت خالی دارند و تاکنون اوضاع مدیریت شده است.
وی با اشاره به شرایط سد دز با توجه به انتشار اخبار مختلف در فضای مجازی اظهار داست: اکنون سد دز از لحاظ ذخیره در بهترین شرایط قرار دارد و حجم خالی مخازن آن حداکثر 220 میلیون مترمکعب است.
استاندار خوزستان با بیان اینکه بارش های اخیر شرایط را تغییر داده است، افزود: با توجه به پیش بینی ادامه بارش ها مجبوریم حجم بیشتری از آب مخازن را خالی و شرایط سد را برای پذیرش سیلاب های جدید مهیا کنیم.
وی گفت: اگر سیلاب های جدید به سمت این رودخانه و سد وارد شوند و قبل از آن نتوانیم مخازن سد را خالی کنیم، مجبوریم همان سیلاب ها را مستقیم روانه رودخانه کنیم که تبعات بدی برای پایین دست خواهد داشت.
شریعتی با تاکید بر لزوم رهاسازی آب دریاچه طبق برنامه افزود: این رهاسازی ها شاید نگرانی هایی ایجاد کند ولی این کار مدیریت شده و با برنامه است.
وی از افزایش خروجی سد دز خبر داد و اظهار داشت: طبق برنامه حجم آب خروجی افزایش یافته و در صورت لزوم این مقدار افزایش می یابد.
استاندار خوزستان بر لزوم آگاهی بخشی و اطلاع رسانی عمومی برای همراهی مردم در شرایط کنونی تاکید کرد و از عشایر و ساکنان حریم رودخانه ها خواست از محل های پرخطر فاصله بگیرند.
وی درخصوص وضعیت سد کرخه گفت: این سد رقمی از حجم ذخیره آب را تجربه می کند که از زمان ساخت تاکنون بی سابقه بوده است.
شریعتی با بیان اینکه این شرایط را باید مدیریت کنیم، افزود: امکان ریسک زیادی نداریم ولی زمان و فرصت کافی برای برنامه ریزی و مدیریت وجود دارد.
وی اظهار داشت: مردم و کشاورزان در پایین دست برای درک شرایط کنونی و همراهی با مسئولان در مدیریت اوضاع آماده کرده ایم.
استاندار خوزستان با بیان اینکه میزان خروجی از سد کرخه به 800 تا 900 مترمکعب نیز افزایش می یابد، افزود: مردم به هشدارها و اطلاعیه های ضروری توجه ویژه داشته باشند.
وی اضافه کرد: امیدواریم به لطف الهی و با هماهنگی همه دستگاه های انتظامی، نظامی، اجرایی و قضایی شرایط را به نحوی مدیریت کنیم که مشکل خاصی پیش نیاید.
شریعتی از مسئولان ارشد اندیمشک برای اتخاذ تصمیمات مناسب در شرایط بارندگی و پیگیری امور قدردانی کرد.
فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی و نماینده اندیمشک در مجلس شورای اسلامی و پیمان جهانگیری فرماندار این شهرستان گزارشی از وضعیت موجود ارائه کردند.
به گزارش ایرنا سیلاب و بارندگی های شدید طی 72 ساعت اخیر موجب خسارت به بخش های مختلف استان خوزستان شده است.
بیشترین حجم بارندگی ها در سال زراعی جاری در شهر حسینیه مرکز بخش الوار گرمسیری اندیمشک ثبت شد.
سدهای کرخه، دز و بالارود در اندیمشک نقش مهمی در کنترل سیلاب ها داشته اند.
حجم مخازن سدهای کرخه و دز طی روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است.
سد و نیروگاه دز نخستین نیروگاه برقابی کشور است که به منظور مهار سیلاب، تولید انرژی و ذخیره آب برای مصارف کشاورزی و آشامیدنی احداث شده است.
این سد در 23 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک واقع شده است.
سد کرخه نیز یکی از بزرگ ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در 22 کیلومتری شمال غربی اندیمشک در خوزستان ساخته شده است.
عملیات اجرایی این سد در سال 1370 آغاز شد و در سال 1380 به پایان رسید.
7281/3022
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.