اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، در اطلاعیه شماره 3 و 4 سیلاب این سازمان آمده است: با توجه به حجم آب ورودی به مخزن سد کرخه در اثر بارندگی های بالادست، سد کرخه از شنبه 10 فروردین، به حداکثر امکان افزیش ارتفاع می رسد که باتوجه به دستورالعمل ها و قوانین ایمنی این سد و سیلاب محتمل پیش رو، نیاز مبرم و قطعی است که خروجی های آب از این سد افزایش یافته و به صورت پلکانی تا یک هزار متر مکعب بر ثانیه برسد.
همچنین با پایش حجم آب های ورودی به مخزن سد دز از 48 ساعت آینده به صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به 2 هزار متر مکعب برثانیه و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود.
در ادامه آمده است: افزایش خروجی این سدها احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین دست این سد را به شدت افزایش می دهد، لذا با هشدار مجدد اقدامات لازم متناسب با شرایط  سیلابی مورد تأکید است، بر همین اساس دستگاه های اجرایی مرتبط باید ضمن آمادگی کامل، برنامه ریزی لازم برای روبرو شدن با شرایط سیلابی پیش رو را داشته باشند.
در این اطلاعیه ها نسبت به آمادگی برای افزایش دبی از سدهای دز و کرخه و اطلاع رسانی به مردم مستقر در مناطق حاشیه رودخانه ها توصیه جدی شده است.
همچنین برای تخلیه بازه های پر خطر و سیلابی مناطق مسکونی شهری و روستایی مسیر رودخانه های دز و کرخه و تعیین نقاط مطمئن و امن و تمهیدات لازم، آمادگی و برنامه ریزی اضطراری و از پیش طراحی شده ضروری است.
در این اطلاعیه ها بر تحکیم سیل بندها و رفع موانع احتمالی در مناطق پرخطرتوسط دستگاه های مسئول نیز تاکید شده است.

 
9754/6002
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.