اخبار مرتبط

فرشاد مشاکیان سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد:بارندگی شدید امروز ،افزایش دبی رودخانه و حفظ سلامت گردشگران و مهمانان نوروزی علت بسته شدن ورودی این قلعه تاریخی بر روی گردشگران است.
وی افزود:مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی این شهرستان نیز که از صبح امروز بر روی گردشگران بسته شده بود مجددا بازگشایی شده است.
مسئول روابط عمومی پایگاه سازه های آبی شوشترادامه داد:این اثر یکی از آثار پر بازدید گردشگران به ویژه مهمانان نوروزی است.
قلعه سلاسل بخشی از 13 اثر مجموعه سازه های آبی شوشتر است که ثبت جهانی شده اند. این قلعه دژی بزرگ دارای چندین حیاط ، سربازخانه، طویله، حمام، شبستان، برج ، باغچه است.
شوشتر با بیش از 100 بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.
سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند و در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.
آثار باستانی این سازه های آبی ،با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.
7159/6068
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.