اخبار مرتبط

علی عسگر ظاهری دوشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر وزیر نیرو به شهرستان لالی برای حضور در آغاز عملیات اجرایی پروژه سد تراز این شهرستان، اظهارداشت: ساخت این سد برای منطقه لالی می تواند دستاوردهای مثبتی را در پی داشته باشد.
وی افزود: یکی از مشکلات که در مسیر این سد تا دره تراز وجود دارد طغیان آب های فصلی و سیلاب های ناشی از بارندگی هاست که هرساله منجر به خسارات متعددی به مردم و تاسیسات می شود.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اما هدف اصلی که برای ساخت این سد دنبال می شود تامین آب شرب پایدار شهرستان با چشم انداز 50 سال آینده است.
ظاهری خاطرنشان کرد: مزیت بعدی که این پروژه در منطقه ایجاد خواهد کرد بستر مناسب برای تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی و در نتیجه اشتغالزایی است.
وی با بیان اینکه تلفیق این سه خواسته یعنی مدیریت سیلاب، تامین آب شرب و کشاورزی در این پروژه شکل می گیرد، ادامه داد: از این محل پنج میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شرب و صنعت تامین می شود.
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و مسجدسلیمان تصریح کرد: این سد قطعا برای جمعیت چندین هزار نفری منطقه ایجاد منفعت می کند و در کنار آن نیاز است که در طول دوران ساخت و نگهداری سد به مسئولیت های اجتماعی پروژه توجه شود.
ظاهری با اشاره به اینکه همزمان با بهره برداری سد تراز لالی قطعا فرصت های مناسب گردشگری که اشتغالزا هم هستند به وجود می آید، گفت: این سد در پایداری آب شرب مسجدسلیمان و آبی شدن زمین های کشاورزی در این شهرستان نیز موثر خواهد بود.
در این طرح همچنین نیروگاهی با ظرفیت 5.30 طراحی شده که قادر به تولید سالانه 13.2 گیگاوات ساعت برق برای تحویل به شبکه سراسری است.
محل این سد بر رودخانه هرکش تراز از سرشاخه های شور لالی و حوضه آبریز رودخانه کارون واقع در پنج کیلومتری شمال این شهرستان در نظر گرفته شده است.

*ایجاد 900 انشعاب گاز در اندیکا
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی همچنین از آغاز عملیات اجرایی شبکه گذاری خطوط گاز به طول 52 کیلومتر در شهرستان اندیکا خبر داد و گفت: اجرای این پروژه با 110 میلیارد ریال اعتبار به منظور ایجاد 900 انشعاب جدید گاز انجام می شود.
ظاهری یادآور شد: همچنین خط تغذیه گاز در این شهرستان با اعتبار 240 میلیارد ریال به طول 38 کیلومتر انجام می شود.

*پیگیری طرح منطقه ویژه اقتصادی مسجدسلیمان در مجلس
عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص طرح منطقه ویژه اقتصادی مسجدسلیمان، بیان دانست: کلیات این طرح در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و با پیگیری هایی که در حال انجام است سعی می شود بعد از انجام مراحل تکمیلی طرح، لایحه این منطقه ویژه در صحن علنی به تصویب برسد.
ظاهری این طرح را فرصت مناسبی برای منطقه دانست که با اجرایی شدن آن به تقویت پتروشیمی، پتروپالایش، کارخانه آلومینیوم شهرستان مسجدسلیمان و دیگر واحدهای صنعتی موجود کمک می کند.
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا همچنین به سفر آخر هفته وزیر نفت به این شهرستان اشاره کرد و گفت: در این سفر برخی مشکلات مربوط به میدان های نفتی که سال گذشته اعتبار آن در لایحه بودجه به تصویب رسید مورد بررسی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: با آغاز تولید نفت در این میدان های نفتی بخش مهمی از مشکلات شهرستان های لالی و مسجدسلیمان در حوزه بیکاری رفع می شود.
بر اساس این گزارش، عملیات استخراج نفت، برای نخستین بار در خاورمیانه در سال 1908 میلادی توسط کنسرسیوم دارسی از میدان نفتی مسجد سلیمان و با چاه شماره یک، آغاز شد.
9931/6064
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.