اخبار مرتبط

شهلا عموری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سفر رئیس کل گمرک کشور طی روز آینده به استان خوزستان، عنوان کرد: این سفر در جریان درخواست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان انجام می شود.
به گفته وی رئیس گمرک ایران به منظور ارزیابی میدانی زیر ساخت ‌ها موجود تجاری، از مرزهای استان بازدید می کند.
دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان ادامه داد: خوزستان از مزیت ترانزیتی قابل توجهی بهره ‌مند است و می ‌تواند با گسترش شبکه حمل و نقل و ارتباط مطمئن و کارآمد از این مزیت در راستای درآمدهای ارزی و ارتقای موقعیت استراتژیک خود در منطقه به نحوه مطلوب استفاده کند.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اینکه کشور در حال حاضر در تحریم های اقتصادی قرار دارد، گفت: در این شرایط اهمیت بکارگیری راهکارها جهت تسهیل تجارت از هر زمان دیگری دو چندان است.
وی تصریح کرد: لذا ضرورت دارد در راستای تسهیل امور تجاری و توسعه فعالیت ‌های تجاری کد واردات برای گذرگاه های مرزی شلمچه و چذابه اخذ شود.
این فعال اقتصادی استان خوزستان یادآور شد: از این رو با توجه به اهمیت موضوع به دفعات در جلسات اقتصادی مختلف استان از جمله شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی این خواسته مبنی بر اختصاص کد واردات به 2 مرز یاد شده استان، مطرح و بدان پرداخته شد.
عموری به پیگیری ‌های مکرر و مکاتبات لازم در این باره با دستگاه‌ های ذی‌ ربط از جمله معاونت امور اقتصادی، توسعه منطقه ای و بین ‌الملل استانداری خوزستان اشاره کرد و گفت: در این راستا نیز با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق، ستاد نظارت گمرکات خوزستان و همچنین گمرک ایران مکاتبات جداگانه ای انجام شد.

*راه آهن شلمچه به بصر موضوع سفر روحانی به عراق
استاندار خوزستان هفته گذشته در خصوص ساخت راه آهن شلمچه به بصره اظهارداشت: رئیس جمهوری در چندماه گذشته حساسیت ویژه ای برای اجرای این پروژه نشان داده و در این خصوص دستورهای متعددی هم به وزارت راه و شهرسازی داده است.
غلامرضا شریعتی تصریح کرد: سهم ایران در اجرای این پروژه، 35 کیلومتر است که با ساخت یک پل ویژه شبکه ریلی بر روی رودخانه شط العرب محقق می شود در این باره دو رئیس جمهوری ایران و عراق به توافقات اولیه ای دست پیدا کرده اند.
نماینده عالی دولت در استان خوزستان همچنین با اشاره به اینکه موضوع این مسیر ریلی یکی از مواردی است که در سفر آینده رییس جمهوی به کشور عراق مطرح می شود، گفت: روز گذشته برای رسیدگی به این موضوع به کشور عراق سفر کردم و با استاندار بصره جلسه داشتیم تا برای انجام توافقات نهایی شرایط لازم در دو طرف فراهم شود.
بر اساس این گزارش، خوزستان در یک دهه اخیر با استان های عراقی میسان و بصره که حدود 300کیلومتر مرز زمینی و دریایی مشترک دارد تفاهم نامه همکاری های تجاری ، آموزشی و فرهنگی منعقد کرده است.
9931/6064
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.