اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مسعود انصاریان روز سه شنبه در نشست خبری در سرسرای اداری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان در اهواز افزود: جابجایی این روستاها در گرو تخصیص اعتبار ملی و انجام مطالعات جامع است و این بنیادآمادگی دارد برای انتقال روستاها به نقاط امن و استاندارد اقدام کند.
وی در پاسخ به چگونگی ساخت روستاها در بستر رودخانه ها بدون هماهنگی با دستگاه های مربوطه از جمله بنیاد مسکن بیان کرد: از سال 1392 به این طرف که محدوده بستر رودخانه ها از سوی سازمان آب و برق خوزستان به بنیاد مسکن اعلام شده ، این بنیاد هیچ گونه فعالیت عمرانی در این روستاها نداشته است.
وی با بیان اینکه در جریان سیلاب اخیر در 6 شهرستان غرب و شمال خوزستان 192واحد مسکونی روستایی دچار آبگرفتگی و آسیب شدند گفت: از این تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده ، 32واحد به بازسازی کامل و 160واحد دیگر به تعمیرات نیاز دارند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان با اشاره به اینکه واحدهای آسیب دیده ناشی از سیلاب اخیر در 18روستای استان پراکنده هستند افزود: برای بازسازی و تعمیرات منازل مسکونی روستایی به 27میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
انصاریان ادامه داد:وضعیت واحدهای آسیب دیده ناشی از سیلاب و شکستن سیل بندها در روستاهای خوزستان به مدیریت بحران استانداری خوزستان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور منعکس شده است.
وی افزود: لایروبی نشدن رودخانه ها ، نبود نگهداری صحیح سیل بندها و تعبیه نشدن مسیر دسترسی آب برای کشاورزی ، شکافتن سیل بندها توسط کشاورزان برای استفاده از آب و زیرکشت بردن حریم رودخانه ها از دلایل اصلی بروز سیلاب و ورود آب به زمین های کشاورزی و مسکونی روستایی در غرب خوزستان (دشت آزادگان و رفیع)بوده است.

** افزایش وام مقاوم سازی مسکن روستایی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان گفت: به منظور سرعت بخشیدن به سرعت ساخت و سازها در مناطق روستایی ، امسال سقف وام مقاوم سازم مسکن روستایی از 180میلیون ریال به 250میلیون ریال با کارمزد پنج درصد افزایش یافته است.
وی گفت: امسال سهمیه مقاوم سازی مسکن روستایی خوزستان هشت هزار و 500 واحد است که با توجه به میزان بالای تورم و سهم کم آورده روستاییان ، استقبال از طرح بازسازی مسکن روستایی مطلوب و در حد انتظار بوده است.
انصاریان افزود: از مجموع 210هزار واحد مسکونی در روستاها بالای 20 خانوار ، 87هزار واحد روستایی برای مقاوم سازی به بانک ها معرفی شده که از این تعداد 70هزار واحد منجر به انعقاد قرارداد شده که از این تعداد بازسازی 60هزار واحد مسکونی پایان یافته و هفت هزار واحد دیگر در حال ساخت است.
وی تعداد کل واحدهای مسکونی روستایی خوزستان را حدود 250هزار واحد بیان کرد و گفت: این واحدهای مسکونی در چهار هزار و 601 روستای خوزستان هستند.

** بهره برداری از 59پروژه روستایی در روستاهای خوزستان
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان گفت: همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی 59پروژه بهسازی و عمرانی در روستاهای استان به بهره برداری رسید.
به گفته انصاریان برای اجرای این پروژه ها 117میلیارد ریال از محل اعتبارات نفت ، استانی و درآمدی هزینه شده است.

** 101 روستای منطقه آزاد اروند بازسازی می شود
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان گفت: 101 روستای خرمشهر و آبادان بر اساس قرارداد منعقده با منطقه آزاد اروند نوسازی و بازسازی می شود.
انصاریان افزود: در 2 روستای واقع در محدوده منطقه آزاد اروند برای نخستین بار شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب اجرا شده که یکی از آنان به بهره برداری رسیده و دیگری با پیشرفت 80درصدی در حال انجام است.
6065/ 6037
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.