اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا کیخسرو چنگلوایی شامگاه شنبه درنشست ستاد مدیریت بحران خوزستان با موضوع پیش آگاهی در خصوص آفت ملخ دریایی اظهار داشت: در این شرایط باید آمادگی کاملی از نظر تجهیزات، سموم و باندهای فرودگاه داشته باشیم.
وی ادامه داد: هنوزاز نظر حمله جمعی ملخ دریایی، اتفاق خاصی دراستان نیفتاده و این نشست نیز به منظور پیشگیری و پیش آگاهی است.
چنگلوایی ادامه داد: اکیپ‌های کنترل و همچنین ستاد پیش آگاهی از دیروز در شهرستان های تشکیل شده اند و رییس سازمان برنامه و بودجه استان برای تامین اعتبار برای مقابله با این نوع آفت قول مساعد داده است.
وی بیان کرد: از مرزبانی درخواست می‌کنیم اگر در محدوده مرزها این نوع آفت را مشاهده کردند به سرعت موضوع را گزارش دهند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ملخ دریایی در همه مراحل رشد یک گیاه تاثیرگذار است، سالیانه چهار تا پنج نسل از آن می‌تواند تولید شود که این روند رشد در کنار چیزخوار بودن این آفت، می‌تواند موجودیت کشاورزی یک کشور را به خطر اندازد.
وی اظهار داشت: این آفت یکی مخرب‌ترین آفت‌های محصول کشاورزی و باغی است که هجوم آن‌ها می‌تواند خسارت شدیدی به محصولات کشاورزی وارد کند به طوری که در برخی کشورها موجب بروز قحطی شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به این که این نوع ملخ از محصولات زراعی، باغی، نیشکر،گیاهان و تنه درختان تغذیه می‌کند ، افزود: وسعت محدوده برخی دسته های این ملخ ها به یک هزار و 200 کیلومتر می رسد و در هر دسته بین 50 تا 90 میلیارد ملخ وجود دارد.
وی گفت: یک ملخ دریایی می‌تواند روزی 2 برابر وزن خود غذا بخورد که همین موضوع عمق فاجعه را نشان می دهد، لذا یک دسته یک هزار و 200کیلومتری می‌تواند روزانه میانگین 150 هزار تن محصول کشاورزی را نابود کند.
چنگلوایی بیان کرد: خاستگاه این آفت عمدتا کشور عربستان و همچنین مراکش و کشورهای آفریقایی است ، با توجه به مرز مشترک کشور ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس، استان ما نیز می تواند در معرض خطر هجوم ملخ دریایی قرار داشته باشد.

***فروش ملخ دریایی در عربستان
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: در کشور عربستان این نوع ملخ با توجه به خاصیت آن به فروش می رسد و بسیار خوشمزه است.
وی در خصوص مقابله با این نوع آفت گفت: ملخ دریایی جزو آفت هایی هستند که مبارزه با آن از صفر تا صد برعهده دولت هستند و مثل دیگر آفاتی که کشاورزان خودشان اقدام به سمپاشی می کنند نیست.
چنگلوایی گفت: بنا بر اولویت ها فعلا دستگاه های سم پاش در شهرستانهایی مثل هندیجان، ماهشهر، زیدون بهبهان، آبادان و خرمشهر متمرکز شده اند.

***سابقه 2 بار هجوم ملخ دریایی به ایران
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان نیز در این نشست گفت: این آفت بومی ایران نیست و از کشورهایی مثل عربستان، مراکش، هندوستان و پاکستان وارد کشور می‌شود که تا 2 هزار کیلومتر قدرت پراکندگی و پرواز دارد.
علیرضا جمشیدیان بیان کرد: این آفت به کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع هجوم می‌برد که با از بین بردن مراتع می تواند موجب کاهش تولید شیر و گوشت شود.
وی توضیح داد: این نوع ملخ یک بار در دهه چهل و یک بار نیز در دهه 70 وارد ایران شده است که در دهه 40 خسارات بسیاری بر جای گذاشت.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: ملخ دریایی بیشتر در مناطق مرطوب و ساحلی ظاهر می‌شود و در کنار ساحل نیز تخم ریزی می کند.
به گزارش ایرنا، ملخ دریایی یکی از مضرترین انواع ملخ هاست که بومی ایران نیست و در کشورهای دیگر به نام ملخ صحرایی یا بیابانی نامیده می شود و چون معمولا از روی خلیج فارس پرواز نموده و خود را به ایران می رساند به همین علت در ایران به آن ملخ دریایی می گویند.
ملخ دریایی قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و خسارت آن در حالت تهاجمی بسیار زیاد است، دسته های پیاده ملخ ها و ملخ های بالدار هرگونه سبزی را که در سر راه خود ببینند از علوفه، غلات، صیفی جات، درختان و حتی علف های هرز را از بین می برند.
7164/6002
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.