اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا رییس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اهواز در واکنش به این وعده ها بیان داشت: با وجود اینکه سازمان صنعت ، معدن و تجارت خوزستان از این اتحادیه فهرست مراکزی که آمادگی توزیع بخشی از این گوشت های وارداتی را دارند دریافت کرده، اما این کالا در اختیار ما قرار نگرفته است.
سید اصغر حسینی بهارانچی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار متولی توزیع گوشت وارداتی در کلانشهر اهواز بر عهده اتحادیه خواربارفروشان و سوپرمارکت ها گذاشته شد، افزود: فروش گوشت توسط سوپر مارکت ها و فروشگاه ها اقدامی اشتباه است.
وی ادامه داد: فروش این کالای وارداتی در سوپرمارکت ها و فروشگاه ها ممکن است از موج گرانی تاثیر پذیرد که از سازمان صنعت، معدن و تجارت درخواست می شود نظارت خود را تشدید کند.
حسینی بهارانچی همچنین با تاکید بر اینکه توزیع گوشت وارداتی به خوزستان تا حدودی منجر به تنظیم بازار خواهد شد، گفت: قیمت گوشت قرمز داخلی کیلویی 850 هزار ریال است و این درحالی است که قیمت مذکور در آذر 600 هزار ریال بوده است.

** قاچاق دام عامل گرانی گوشت قرمز
رییس اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اهواز قاچاق دام را دلیل اصلی گرانی گوشت قرمز بیان کرد و افزود: در خوزستان دام برای کشتار وجود ندارد و افرادی هم که دام در اختیار دارند نمی فروشند.
وی بیان کرد: دلال ها با قیمت بیشتری دام موجود را خریداری می کنند و بعضی به شکل های مختلفی اقدام به قاچاق آنها می کنند.
حسینی بهارانچی مقصد بیشتر قاچاق دام را کشورهای عراق، عمان، ترکیه و ... بیان کرد و گفت: از مسئولان مربوطه درخواست می شود تا تمهیدات لازم را بکار بگیرند تا از این اقدام جلوگیری شود.

**ممنوعیت صادرات نتوانست کمبود و قیمت گوشت را جبران کند
نایب رییس مجمع ملی صادرات دام زنده و گوشت ایران نیز در این خصوص با بیان اینکه روند قاچاق دام به خارج از مرزهای کشور در حال رشد است، گفت: مسئولان هدف از ممنوعیت صادرات را کاهش قیمت گوشت در داخل از کشور بیان می کنند اما با وجود این شرایط و واردات این محصول دامی، همچنان قیمت گوشت در بازار کاهش پیدا نکرده است.
خلیل کریمی افزود:صادرات دام فروردین 97 آزاد شد و پس از اینکه تجار برای انجام فعالیت اقتصادی اقدام به بازاریابی و انعقاد تفاهم نامه تجاری کردند در هفتم خرداد امسال صادرات ممنوع شد.
وی با بیان اینکه نظارت دقیق بر بازار می تواند قیمت گوشت را در داخل تنظیم کند گفت: عامل دیگری که می تواند در این زمینه موثر باشد صادرات یک لاشه گوشت در قبال واردات پنج لاشه است که این روند باعث تشویق تجار داخلی می شود.

** هنوز گوشت وارداتی به مراکز فروش در اهواز اختصاص نیافته است
رییس صنف خواربار فروش، لبنیات و سوپرمارکت اهواز نیز با بیان اینکه برابر اعلام ستاد تنظیم بازار تاکنون 60 مرکز عرضه گوشت قرمز وارداتی در اهواز تعیین شده ، گفت: تاکنون این کالای وارداتی در اختیار فروشندگان قرار نگرفته است.
امیر حسین زاده یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است گوشت وارداتی در 100 مرکز خرید و فروشگاه عرضه شود.
وی با بیان اینکه این مراکز در مناطق هشت گانه شهرداری تقسیم شده اند، گفت: نرخ مصوب فروش هر کیلوگرم 290 هزار ریال تعیین شده است.
رییس صنف خواربار فروش ، لبنیات و سوپرمارکت اهواز همچنین بیان کرد:در این مراکز مرغ منجمد با نرخ هرکیلوگرم 89 هزار ریال عرضه خواهد شد اما تاکنون این نوع از گوشت نیز به فروشگاه ها اختصاص داده نشده است.
حسین زاده ادامه داد: گوشت مرغ برای عرضه در کلانشهر اهواز از دیگر استان های کشور تامین می شود.

** جابجایی دام و انتقال به شهرهای مرزی ممنوع می شود
بر اساس این گزارش، معاون اول رییس جمهوری چهارم بهمن امسال در نشست بررسی وضعیت بازار گوشت کشور با تاکید بر ابلاغ و اجرا هرچه سریعتر دستورالعمل جابجایی دام و ممانعت از انتقال آن به شهرهای مرزی از افزایش حجم واردات دام و گوشت قرمز در صورت نیاز خبر داد.

** گوشت و مردمی که همچنان انتظار هستند
با وجود اینکه معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفته پایانی دی اعلام کرده بود که از ابتدای بهمن توزیع پنج هزار تن گوشت قرمز وارداتی آغاز می شود، اما در عمل تاکنون از این واردات سهمی به کلانشهر اهواز اختصاص نیافته است.
مردم همچنان در انتظار تحقق این وعده هستند و این درحالی است که ساز و کار لازم برای توزیع آن از سوی ستاد تنظیم بازار فراهم شده ولی مشکل اساسی این است که این کالای وارداتی در غیاب کمبود آن در خوزستان قرار است صورت بگیرد و تاخیر در توزیع گوشت خارجی (برزیلی) زمینه گرانی هرچه بیشتر آن را فراهم می کند.
9931/ 6037
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.