اخبار مرتبط

محمد آلاله روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گندم ، جو ، چغندر قند و کلزا حدود 90درصد حجم بیمه محصولات کشاورزی در خوزستان به خود اختصاص داده اند.
وی گفت: بیمه محصولات کشاورزی استان در مقایسه با سطح پیش بینی که بالغ بر 800هزار هکتار بوده است حدود 50درصد کاهش نشان می دهد.
مدیرگروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی خوزستان ، بارندگی های مناسب و تاخیر در پرداخت مطالبات (بیمه خسارت) را از دلایل کم رغبتی کشاورزان استان برای بیمه محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: بیمه محصولات کشاورزی که 54درصد حق بیمه آن را دولت پرداخت می کند به منزله حمایت از کشاورزان در برابر حوادثی است که همواره در کمین کشاورزی است و نباید از آن غافل بود.
مدیرگروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی خوزستان وی با بیان اینکه امنیت بخش کشاورزی استان با بیمه گره خورده است افزود: چنانچه کل 1.2میلیون هکتار زمین های دیم و آبی استان زیرپوشش قرار گیرد بخش کشاورزی استان پویا و کاملا' اقتصادی خواهد شد و مسیر توسعه آن و سرمایه گذاری بیشتر در این بخش هموارتر می شود.

** تقاضای کشاورزان برای تمدید فرصت بیمه
آلاله گفت: تعداد زیادی از کشاورزان مناطق شمالی خوزستان و شادگان به دنبال سیلاب هفته گذشته که منجر به آسیب رسیدن به زمین های همجوار رودخانه دز و کارون شده خواستار تمدید زمان بیمه محصولات کشاورزی خود شده اند.
مدیرگروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی خوزستان در ادامه با بیان اینکه 30دی آخرین فرصت برای بیمه کشاورزی بوده است افزود: هم اکنون در حال پیگیری برای تمدید 10روزه زمان بیمه محصولات کشاورزی استان هستیم تا زمین های کشاورزی که در معرض سیلاب اخیر قرار گرفته اند زیرپوشش بیمه قرار گیرند.
وی گفت: بارها از طریق رسانه ها از کشاورزان استان خواسته شده بود محصولات خود را در برابر حوادث طبیعی(سیل ، تگرگ ، خشکسالی وآفات) بیمه کنند ولی نسبت به این مساله بی توجه کردند افزود: احتمال تمدید فرصت بیمه بسیار ضعیف بوده زیرا سامانه بیمه بانک کشاورزی بسته شده است.

**افزایش 30درصدی بیمه طیور و دام
مدیر گروه خدمات بیمه ای بانک کشاورزی خوزستان گفت: تا پایان دی ماه سال 12میلیون و 308 هزار قطعه جوجه و 199هزار و 375راس دام سبک ، سنگین و کلنی زنبور عسل در خوزستان زیرپوشش بیمه حوادث قرار گرفتند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود 30درصد افزایش نشان می دهد.
آلاله با بیان اینکه بیمه کردن همه تولیدات کشاورزی ، دامی ، شیلاتی و گلخانه های استان باید به یک فرهنگ تبدیل شود افزود: استان خوزستان از نظر بیمه محصولات کشاورزی در رتبه های بالای کشوری قرار دارد ولی با این حال باید گام های بلندتری برای همگانی کردن بیمه برداشته شود زیرا بیمه تنها مسیر حمایت دولت از بخش کشاورزی است.
استان خوزستان با تولید سالانه 15.8 میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش بیش 250هزار میلیارد ریال از سطح 1.2 میلیون هکتار، مقام نخست کشوری را به لحاظ کمیت و تنوع محصولات دارد.
تنوع اقلیمی خوزستان سبب شده بیش از 124 نوع محصول باغی و زراعی در استان تولید شود که از این نظر در کشور بی نظیر است.
6065/6002
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.