اخبار مرتبط

احسان صفایی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در چند روز گذشته 24 نفر از شهر هندیجان، یک نفر از شهر زهره از توابع بخش چم خلف عیسی هندیجان و چهار نفر از روستای حسین آباد(که بعدا مشخص شد سه نفر از آن ها از شهر هندیجان به این روستا رفته اند )با بیماری اسهال خونی به مراکز درمانی این شهرستان(مطب ها و مراکز دولتی) مراجعه کرده اند.
وی با بیان اینکه از این 29 بیمار، چهار نفر به مدت 24 ساعت بستری و تحت مراقبت بودند افزود: با توجه به مراجعه فوری این افراد به مراکز درمانی تا کنون مورد منجر به فوتی گزارش نشده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان افزود: در 72 ساعت گذشته تنها یک مورد از این بیماری گزارش شده است و احتمال دارد طغیان این بیماری در شهرستان در حال فروکش کردن باشد.
صفایی گفت: با توجه به علائم این بیماران، مشخص گردیده که این بیماری از طریق آب به این افراد منتقل شده ولی منشا دقیق این آلودگی آب هنوز مشخص نشده است.
وی نمونه میکروبی آب شبکه شهری را صفر، کیفیت را نسبتا مطلوب و میزان کلر را راضی کننده(90 درصد) دانست و گفت: با توجه به آمار بیماران احتمال اینکه این بیماری از شبکه آب شهری منتقل شده باشد پایین است ولی احتمال انتقال آلودگی از طریق مغازه هایی که اقدام به تصفیه آب(آب شیرین کن) می نمایند با توجه به بعد پراکندگی وجود دارد.
وی گفت: نمونه میکروبی آب در مغازه های تصفیه آب(آب شیرین کن) صفر است ولی با توجه به اینکه میزان کلر در نمونه آب این مغازه ها صفر گزارش شده می تواند محیط مناسبی برای رشد میکروب و در نهایت آلودگی باشد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان افزود: شبکه بهداشت در گذشته با اخطار به صاحبان اصنافی که آب تصفیه را کلر زنی نمی کردند اقدام به تعطیلی و پلمب آن ها نمود ولی آنها با این بهانه که کلر طعم آب را تغییر می دهد و به علت ایجاد اخلال در روند تامین آب تصفیه شهر مجدد فعالیت خود را آغاز نمودند.
وی تاکید کرد: با هماهنگی دادستان عمومی و انقلاب هندیجان به این اصناف از روز سه شنبه به مدت هفت روز فرصت داده شده تا اقدامات لازم برای کلر زنی آب تصفیه شده را بعمل آورند در غیر اینصورت در گزارشی که در روز یکشنبه هفته آینده به دادستان داده می شود در صورت رعایت نکردن کلر زنی آب تصفیه شده تا زمان رفع مشکل تعطیل خواهند شد.
صفایی هشدار داد: وضعیت تجهیزات آب روستایی و لایروبی جدول های روباز سطح شهرستان اصلا مناسب و مورد قبول نیست و ممکن است در آینده این موارد نیز منجر به طغیان بیماری در سطح شهرستان شوند و مسئولان این ارگان ها بخصوص شهرداری و آبفا باید با هماهنگی هم این مشکلات را حل کنند.
وی در پایان از شهروندان هندیجان خواست با رعایت مسائل بهداشتی،استفاده نکردن از وسایل مشترک(در صورت وجود فرد مبتلا به این بیماری در خانه) و شستشوی سبزیجات به کنترل و کاهش آمار این بیماری در سطح شهر کمک کنند.
شهرستان هندیجان دارای یک بیمارستان، چهار مرکز بهداشتی و 16 خانه بهداشت است و حدود 250 نفر در حوزه بهداشت و درمان به خدمت رسانی مشغولند.
شهرستان هندیجان با 95 کیلومتر مرز آبی در جنوب خوزستان قرار گرفته و یکی از بنادر مهم تجاری و صیادی خوزستان است.
7163/6002
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.