اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا آیت ا... سید محمد علی موسوی جزایری روز چهارشنبه در بیست و دومین همایش روز ملی صادرات در اهواز در سالن اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با اشاره به اینکه دشمن با قدرت اقتصادی می خواهد به ایران ضربه بزند بیان کرد: یکی از اهرم های تقویت اقتصاد کشور صادرات است و خوزستان به دلیل شرایطی ویژه اقتصادی و استراتژیکی که دارد و هم مرز بودن با کشور عراق نقش کلیدی در امر صادرات کشور دارد.
وی گفت: بسیاری از مسئولان فعلی کشور عراق به ایجاد ارتباط اقتصادی با ایران علاقه دارند اما برخی از کشورها مثل ترکیه موفق شده اند سهم زیادی را از صادرات به عراق را در دست بگیرند.
امام جمعه اهواز یکی از مشکلات بر سر راه صادرات را خلاهای قانونی دانست و افزود: با دستور رهبر معظم انقلاب، سران سه قوه ( رییس جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی و رییس قوه قضاییه) در موارد اضطراری می توانند راهکارها و مصوباتی را برای حل برخی مسایل و مشکلات کشور در مدت زمان کوتاه تری تصویب کنند.
آیت ا... موسوی جزایری بالا بردن نرخ ارز را برای صادرکنندگان فرصتی مناسب دانست و گفت: صادرکنندگان باید از تمامی فرصت هایی که ایجاد می شود نهایت استفاده را برده تا به شرایط اقتصادی کشور کمک بیشتری شود.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز نیز بیان کرد: در خوزستان 300 صادرکننده وجود دارد و انتظار می رود که با توجه به شرایط سخت اقتصادی موجود از تمامی آنها در چنین آیین هایی تقدیر شود.
شهلا عموری گفت: صادرکنندگان در شرایط سخت به دنبال ایجاد بازار و ساختن برند هستند اما در مواردی دولت با صدور بخشنامه های فوری ممنوعیت صادرات باعث اختلال در کار صادر کنندگان می شود.
وی افزود: تا زمانی که دولت در فعالیت های بخش خصوصی دخالت کند عملکرد خوبی را از این بخش نخواهیم دید.
عموری ادامه داد: از 45 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی پارسال در کشور تنها 10 درصد مربوط به بخش خصوصی بوده است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز گفت: متاسفانه در بیشتر موارد، جلوی شتاب تولیدکنندگان با صدور بخشنامه های غیر کارشناسی گرفته می شود.
هانی فیصلی بیان کرد: رایزنی با مسئولان عراقی توسط مسئولان برای صادرات در زمان تحریم، اعطای امتیازات و تسهیلات به صادرکنندگان و معافیت های مالیاتی و صادراتی برخی از مطالبات فعالان اقتصادی است.
29 مهرماه به عنوان روز ملی صادرات نامگذاری شده است.
در این آیین از 15 صادرکننده نمونه خوزستان تجلیل شد.
7158/ 6037
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.