اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا 90 درصد صنایع کوچک خوزستان به عنوان سازنده و تامین کننده تجهیزات نفتی محسوب می شوند و بر همین اساس بیشترین میزان اشتغال در این صنایع به وجود آمده اما با این وجود نزدیک به یک سال است که پیمانکاران و سازندگان کالا و صنایع نفتی نتوانسته اند مطالبات خود را از شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت دریافت کنند.

** درخواست پرداخت مطالبات در شورای تامین
رییس انجمن سازندگان تجهیزات، نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان در این خصوص عنوان کرد: قرار بود چهارشنبه هفته گذشته با شرکت ملی حفاری ایران درباره مطالبات معوق صنایع نشستی برگزار شود که به دلایلی این جلسه تشکیل نشد و بر همین اساس از سازمان صنعت، معدن و تجارت خواسته شد تا درخواست سازندگان تجهیزات، پیمانکاران و تامین کنندگان کالای صنعت نفت برای پرداخت مطالبات در شورای تامین استان مطرح شود.
علی کرانی افزود: با وجود تلاش برخی شرکت ها برای برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل شرکت های مناطق نفت خیز جنوب و همچنین ملی حفاری ایران، ترجیح دادیم که پیگیری مشکلات از راه های قانونی دنبال شود.
وی ادامه داد: بیشترین مشکلات اقتصادی را شرکت ملی حفاری برای سازندگان تجهیزات و تامین کنندگان صنعت نفت به وجود آورده است.
وی ناتوانی این شرکت در پرداخت دیون را ناشی از عدم پرداخت مطالبات توسط مناطق نفت خیز جنوب و فلات قاره اعلام کرد و گفت: در هر صورت این پاسخ به هیچ وجه جواب قانع کننده ای برای کارفرمایانی که باید ماهانه حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند ، نیست.
کرانی گفت: بخاطر وعده هایی که اغلب از سوی ملی حفاری داده می شود صاحبان کسب و کارهای صنعتی استان با مشکلات بانکی و حقوقی متعددی رو به رو شده اند.
این فعال اقتصادی استان با اشاره به تاخیر در پرداخت چک ها کارآفرینان، بیان داشت: کارگاه های صنعتی در معرض تعطیلی قراردارند و بر همین اساس از نمایندگان مجلس درخواست می شود که به موضوع ورود کنند و اجازه ندهند که مشکلات به وجود آمده منجر به بیکار شدن عده زیادی از کارگران خوزستانی شود.

**بی توجهی دستگاه ها به تهاتر مطالبات و بدهی ها
عضو هیئت ‌رئیسه شهرک صنعتی شماره سه اهواز نیز در این باره ، گفت: برخی صنایع موجود استان به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی شرکت های وابسته به وزارت نفت در استان بیش از هفت ماه است که به کارکنان خود حقوق پرداخت نکرده اند.
سید علیرضا طباطبایی ادامه داد: دستگاه های دولتی از مشکلات پدید آمده اطلاع دارند اما بازهم ماموران بیمه، مالیات و شهرداری به کارگاه ها مراجعه می کنند و به بحران های موجود دامن می زنند.
وی با تاکید بر بی توجهی دستگاه ها به مصوبه هیئت دولت مبنی بر تهاتر مطالبات و بدهی شرکت ها ، عنوان کرد: مسئولین این دستگاه ها خود را مجری قانون می دانند و برای پرداخت اینگونه بدهی ها مجبور هستیم که دست به تعدیل نیرو بزنیم.
این فعال اقتصادی با اشاره به آخرین برآوردهای صورت گرفته میزان مطالبات سازندگان، صنایع و تامین کنندگان صنعت نفت در استان را بیش از سه هزار میلیارد ریال دانست و افزود: بر اساس وعده های داده شده قرار بود شرکت مناطق نفت خیز جنوب ماهانه علاوه بر یک هزار میلیارد ریال از مطالبات شرکت ملی حفاری ایران با هدف پرداخت حقوق کارکنان ، 200 میلیارد ریال دیگر نیز به منظور پرداخت مطالبات صنایع اختصاص دهد ولی این امر محقق نشد.

**درخواست گشایش ال سی برای پرداخت مطالبات قطعه سازان
قائم مقام شرکت ملی حفاری ایران نیز در همین خصوص با اشاره به اینکه چند هفته گذشته این شرکت گشایش ال سی برای پرداخت مطالبات قطعه سازان را خواستار شد، تاکید کرد: تا کنون به درخواست ملی حفاری پاسخی داده نشده است.
محمدرضا تاکایدی ادامه داد: این شرکت از بخش های مختلف 1000 میلیارد تومان مطالبات دارد و در صورتی که بخشی از این مبلغ وصول شود بدهی ملی حفاری به صنایع، سازندگان و ارائه دهندگان خدمات پرداخت خواهد شد.

**شرکت نفت می گوید پولی برای پرداخت نداریم
استاندار خوزستان نیز در این خصوص عنوان کرد: ظاهرا شرکت ملی نفت تنها 1000 میلیارد ریال از مطالبات ملی حفاری که صرف پرداخت حقوق کارکنان می شود را انجام می دهد و باوجود توافق های قبلی از پرداخت مبلغ بیشتر از این خود داری کرده است.
غلامرضا شریعتی با اشاره به اینکه شرکت مناطق نفت خیز جنوب کارفرمای ملی حفاری ایران محسوب می شود، افزود: با وجود اینکه شرکت مناطق نفت خیز جنوب را برای پرداخت مطالبات پیمانکاران تحت فشار قرار داده بودیم اما همچنان شاهد آن هستیم که در این زمینه اقدام جدی از سوی شرکت ملی نفت صورت نگرفته و از پرداخت صورت وضعیت های مورد تایید مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب خودداری می کند و عنوان کرده که پولی برای پرداخت ندارد.
رئیس شورای تامین استان خوزستان یادآور شد: در راستای پیگیر مطالبات صنایع استان طی روزهای آتی در تلاش برای مذاکره و پیگیری موضوع از شرکت ملی نفت و وزارت نفت خواهم بود.

** امنیت شغلی خوزستانی ها تحت تاثیر مطالبات عقب افتاده
با وجود اینکه شرکت های نفتی برای تامین نیازهای خود از صنایع داخلی استان استفاده می کنند، اما پرداخت نکردن مطالبات آنها طی ماه های گذشته مشکلات جدی را در این صنایع به وجود آورده و حتی امنیت شغلی بخش زیادی از کارکنان و کارگران خوزستانی را به صورت جدی تحت تاثیر قرار داده است.
در صورتی که انجمن ها و واحدهای صنفی این صنایع در تلاش برای جلوگیری از ایجاد تجمع های اعتراضی در مقابل شرکت های نفتی بوده اند اما ظهر امروز تعدادی از صاحبان کارگاه های صنعتی برای دریافت مطالبات خود دست به تجمع زدند.
یکی از راهکارهایی که تشکل های صنفی صنایع تامین کننده و سازنده تجهیزات نفتی دنبال می کنند، مصوبه شورای تامین استان جهت وصول مطالبات است و در این زمینه با دفتر مقام معظم رهبری، استاندار خوزستان و وزارت نفت مکاتباتی انجام شده است.
گفتنی است، شرکت ملی حفاری ایران که در سال 58 به عنوان یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد، هم‌ اکنون با در اختیار داشتن 75 دستگاه دکل حفاری خشکی و دریایی، ناوگان گسترده‌ ای از ماشین‌ آلات ترابری و پشتیبانی، دستگاه‌ های جانبی حفاری، تجهیزات اسیدکاری، سیمان‌ کاری و لوله‌ گذاری، بیش از 90 درصد از خدمات مورد نیاز حفاری را برای شرکت‌ های نفتی ایرانی فراهم می ‌کند و عملا به صورت خودگردان فعالیت می کند.
7148/6064
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.