اخبار مرتبط

در این گزارش می خوانیم:
طرح انتقال صنوف آلاینده به خارج از محدوده شهری سال هاست که بی نتیجه مانده است. گویا مسئولان رغبتی برای انجام این کار ندارند یا پیگیری های آنان بی نتیجه مانده است. به گفته برخی افراد مطلع طرح انتقال صنوف آلاینده به خارج از محدوده شهری همچنان رها شده و برنامه های مربوط به اجرای آن تاکنون روی کاغذ مانده است.
کم توجهی به طرح انتقال صنوف آلاینده به خارج از شهر آزردگی شهروندان را سبب شده است. ساکنان کمربندی مدرس، خیابان حسینی معصوم، چهارراه شهید فهمیده و دیگر نقاط شهر که درگیر صنوف آلاینده شدند از شرایط موجود نالان هستند زیرا علاوه بر آلودگی هوا باعث سلب آرامش آنان و سد معبر شده است.
ساکنانی که با صنوف آلاینده درگیرند خواهان خروج صنوف آلاینده از محدوده شهری و انتقال آن ها به خارج از شهر شده اند.
در همین باره، رئیس کمیسیون عمران و معماری شورای شهر بجنورد در خصوص انتقال صنوف آلاینده از شهر بجنورد، می گوید: مطالعات صنوف آلاینده شهر بجنورد در ادوار گذشته توسط مشاوری که از سوی شهرداری بجنورد گرفته شده بود، انجام شد و محدوده شهرک بیدک به عنوان مکانی برای انتقال صنوف آلاینده تعیین شد.
«موسوی» می افزاید: اینک آن چیزی که ما برای انتقال صنوف آلاینده شاهد آن هستیم، متأسفانه یک نوع رها شدگی و معطل ماندن کار است.
وی با اشاره به این که اقدام خاصی برای جا به جایی صنوف آلاینده انجام نشده است، می افزاید: با توجه به این که در مسیر گذر بین شهری شمال قرار داریم این صنوف در مسیر تردد بین شهری مسافران و شهروندان قرار گرفته است که تصویر نازیبایی را به جا خواهد گذاشت.وی با اشاره به این که صنوف آلاینده در مرکز شهر باعث تجمع آلودگی می شود، اضافه می کند: اقدام خاصی در داخل سیستم برای جا به جایی صنوف آلاینده انجام نشده است و با توجه به وضع موجود و نا به سامانی صنوف آلاینده در برخی مناطق شهر باید برای سامان دهی این صنوف گام برداشت.
وی ادامه می دهد: صنوفی که در شهر آلودگی زیست محیطی ایجاد می کنند باید از محدوده شهری خارج شوند زیرا وجود صنوف آلاینده باعث آلودگی بیشتر در شهر بجنورد خواهد شد.
وی با اشاره به این که برای بهبود شرایط موجود نیاز است صنوف مختلف را در شهرک صنعتی مستقر کنیم، اضافه می کند: طرح استقرار صنوف آلاینده در خارج از شهر باید مورد رسیدگی و ارزیابی قرار گیرد، این درحالی است که این طرح روی زمین مانده و اقدام عملیاتی در خصوص آن شکل نگرفته است و برای بهبود شرایط باید سازمان های مختلف ورود داشته باشند.
در همین حال، معاون خدمات شهری شهرداری بجنورد با اشاره به انتقال مشاغل مزاحم می گوید: برای رسیدگی به وضعیت مشاغل مزاحم بازدیدهایی انجام می شود و بعد از تشکیل پرونده اخطارهای لازم به متخلفان داده می شود و در صورت بی توجهی به بهبود وضعیت کاری مشاغل مزاحم برای پلمب آن ها اقدام خواهد شد.
«خاکشور» می افزاید: صنوف مزاحم باید به خارج از شهر و حاشیه شهر منتقل شوند تا برای ساکنان محدوده شهری مشکلی ایجاد نشود.
وی یادآور می شود: برخی صنوف می توانند با شرکت شهرک های صنعتی هماهنگی های لازم را انجام دهند. با این وجود، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی می گوید: برای انتقال صنوف آلاینده و غیرآلاینده در شهرک بیدک زمین واگذار کردیم و برخی صنوف از جمله مصالح ساختمانی به خارج از شهر منتقل شده اند و برخی دیگر از متقاضیان در این شهرک شروع به فعالیت و ساخت و ساز کرده اند.
«وحدت» می افزاید: در شهرک صنعتی بیدک کارگاه هایی را برای فرش در نظر گرفته بودیم که استقبال نشد و اکثر زمین هایی که هم اکنون صنوف خریداری کرده اند مربوط به این کارگاه هاست.وی با اشاره به این که تاکنون 8 واحد به بهره برداری رسیده است، اضافه می کند: چنان چه شرایط فراهم شود و بتوانیم در شهرک بیدک زمینی را برای صنوف در نظر بگیریم انتقال صنوف سریع تر انجام می شود.
وی با اشاره به این که زمین کوچکی نزدیک شهرک صنعتی بجنورد است، اضافه می کند: با توجه به این که این زمین مربوط به بخش خصوصی است، می توانیم با آن به صورت مشارکتی در این خصوص گام برداریم و تقریباً موافقت های اولیه گرفته شده است.
وی تصریح می کند: در بجنورد زمین زیاد نیست و مجبوریم به صورت پراکنده برای انتقال صنوف آلاینده اقدام کنیم.
«امیدوار»، رئیس اتاق اصناف خراسان شمالی هم با اشاره به این که تاکنون برای انتقال صنوف آلاینده اقدامی انجام نشده است، می گوید: با آمدن خباز، استاندار خراسان شمالی نامه ای از سوی اتاق اصناف نوشته ایم و مشکلات مربوط به این موضوع را به ایشان گفته ایم و درخواست کرده ایم جلسه ای برگزار و این موضوع در استان رفع شود.
منبع: روزنامه خراسان شمالی
7185/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.