اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سیداصغر مطهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در جشنی از تابلوی آن در منطقه گلیل شیروان رونمایی می شود.
وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد از پهنه کپه داغ در کشور ایران و در خراسان شمالی است افزود: مطالعات خوبی برای ثبت کپه داغ انجام و به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) ارسال شده بود که خوشبختانه به نتیجه رسید.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی گفت: با ثبت این منطقه به عنوان زیستکره، پروژه های مختلف می تواند از حمایت های بین المللی برخوردار شود.
وی تصریح کرد: روش مدیریتی یونسکو در صیانت از ذخیره گاه ها، مردم محور است و تلاش می شود از مشارکت مردم بهره برده و وابستگی های مردم به طبیعت در رفع نیازها، کاسته شود.
وی تاکید کرد: در مرحله نخست، با آموزش و توانمندی سازی جوامع محلی، تلاش شده تا درآمدزایی، معیشت و اشتغال مردم رونق گیرد و وابستگی ها به طبیعت، کم و تعارض ها کاهش یابد.
مطهری گفت: برنامه هایی برای عملیاتی شدن تدوین و به یونسکو فرستاده می شود تا از اعتبارات بین المللی هم بهره مند شویم.
وی خاطرنشان کرد: جشن ثبت ذخیره گاه زیستکره کپه داغ، نیمه نخست شهریور ماه در منطقه گلیل شیروان برگزار و تابلو ذخیره گاه نیز نصب می شود.
وی گفت: ثبت ذخیره گاه زیستکره کپه داغ دائمی شده است و سند این ذخیره گاه نیز از طرف یونسکو برای کشور ارسال می شود که از آن رونمایی خواهد شد.
مطهری با بیان اینکه منطقه گلیل و سرانی 18 هزار هکتار وسعت دارد و گستره ذخیره گاه، 34 هزار هکتار است افزود: روستاهای حاشیه گلیل و سرانی زیر پوشس فاز عملیاتی قرار می گیرند.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: با تایید ثبت منطقه گلیل و سرانی به عنوان ذخیره گاه زیستکره، می توان از حمایت های بین اللمی یونسکو برای مدیریت این مناطق بهره مند شد.
بر اساس این گزارش این سومین منطقه در کشور است که پس از انقلاب اسلامی به عنوان ذخیره گاه زیستکره به ثبت رسیده است.
پس از انقلاب اسلامی، در چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد ذخیره گاه زیستکره به ثبت رسیده است و در مجموع اکنون 12 منطقه در کشور به عنوان ذخیره گاه زیستکره در سطح کشور به ثبت رسیده است.
ذخیره گاه های زیستکره با رویکرد استفاده از روش های نوین برای مدیریت مناطق حفاظت شده و نیز عرصه های طبیعی تعریف می شوند و تلاش بر این است تا صیانت و محافظت از این عرصه ها و نیز بهره برداری از ظرفیت های موجود در این مناطق با مشارکت های مردمی انجام شود.
منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با 18 هزار هکتار وسعت در شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی و مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد که دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.
منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است، این منطقه قسمتی از رشته کوه‌های موسوم به 'کپه داغ' را تشکیل می دهد و از مناظر زیبایی برخوردار است.
گلیل و سرانی در 60 کیلومتری شهر شیروان قرار دارد. این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، 27 تیرماه سال 50 منطقه حفاظت شده اعلام شد.
7185/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.