اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی، معاون اجتماعی و پیشگیری دادگستری خراسان شمالی در نشست کمیته صیانت از منابع آب استان که با رویکرد تشکیل ساختار اجرایی این کمیته برگزار شد، گفت: پنج اولویت راهبردی در دستور کار کمیته صیانت از منابع آب استان است که نقشه راه اجرایی کار را مشخص می کند.
سید ابراهیم محجوب اظهار داشت: حفاظت انتظامی و قضایی از منابع آب سطحی و زیرزمینی، مدیریت و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت، بازچرخانی منابع آب، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی عمومی منابع آب و همچنین امور هماهنگی پشتیبانی و نظارت، راهبردهای اصلی در کار این کمیته است.
وی افزود: برای تحقق هر یک از این راهبردها، کارگروه هایی با همان نام تشکیل می شود که با تعریف اقدامات مورد نیا، وظایف هر یک از دستگاه های مجری و همکار مشخص می شود.
بر اساس این گزارش، منابع آبی استان 863 هزار نفری خراسان شمالی با چهار هزار و 392 حلقه چاه، 627 رشته قنات و 2 هزار و 635 دهنه چشمه به علت خشکسالی ها در وضعیت بحرانی قرار دارد.
آب های سطحی استان شامل رودهای متعددی است که از ارتفاعات آلاداغ و کپه داغ سرچشمه می‌گیرند. مهم‌ترین رودهای استان عبارت از رود اترک و رود قره‌سو است.
از 11 دشت استان، چهار دشت ممنوع، چهار دشت ممنوع بحرانی و سه دشت آزاد است.
بر این اساس وضعیت منابع آب استان در شرایط مناسبی قرارندارد به همین دلیل برای ذخیره سازی و استفاده بهینه از منابع آب، سدهای چری، بارزو، شورک، بیدواز و شیرین‏دره از جمله سدهای در حال بهره‏برداری است.
7185/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.