اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، حسن وحید روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح های بیابان زدایی شامل طرح های نهال کاری و مدیریت روان آب ها است اظهار داشت: تاکنون سطح پنج هزار و 291 هکتار از عرصه های بیابانی استان نهال کاری شده و طرح مدیریت روان آب نیز در سطح یکهزار و 800 هکتار اجرا شده است.
وحید گفت: از سال 83 تا 96، برای اجرای طرح های بیابان زدایی، 92 میلیارد ریال اعتبار ملی در استان مصوب شده که 45 میلیارد ریال از این رقم تخصیص یافته است.
وی افزود: در این مدت از منابع استانی نیز 58 میلیارد ریال برای جلوگیری از بیابان زایی در استان مصوب شده بود که 23 میلیارد ریال از این میزان تخصیص داده شد.
وی با اشاره به اینکه اعتبارات بیابان زدایی استان از سال 93 تا کنون روند روبه رشد داشته است گفت: در این مدت اعتبارات بیابان زدایی استان 15 برابر شده است.
وحید تصریح کرد: در سال 96 از محل اعتبارات ملی، بیش از 51 میلیارد ریال برای طرح های بیابان زدایی مصوب شد که از این میزان، 45.6 درصد تخصیص داده شد و از اعتبارات استانی نیز حدود 20 میلیارد ریال مصوب شده است که چهار میلیارد و 600 میلیون ریال جذب شده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: عوامل متعددی در بیابان زایی تاثیرگذار است که عوامل طبیعی و انسانی از جمله مهم ترین آن است.
وی تصریح کرد: ماهیت سازندها و زمین شناسی منطقه کال شور در استان به گونه ای است که شرایط برای بیابان شدن وجود دارد و کاهش بارندگی ها هم سبب می شود تا توان اکولوژیکی خاک کاهش یابد البته شرایط در استان بحرانی نیست و می توان با اقداماتی بیابان زایی را کنترل کرد.
وحید با بیان اینکه روش های غیر اصولی در کشاورزی و برداشت های بی رویه از منابع زیر زمینی زمینه ساز بیابان زایی است گفت: چرای بیش از حد مراتع و حضور بیش از ظرفیت دام که سبب از بین رفتن پوشش گیاهی می شود منجر به بیابان زایی می شود.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.
کل مناطق تحت فرسایش بادی (کانون های بحرانی) در استان خراسان شمالی برابر 96 هزار و 861 هکتار است.
از این میزان 92 هزار 642 هکتار آن در منطقه برداشت و چهار هزار 219 هکتار در منطقه رسوب قراردارد.
مجموع کل گستره بیابان های این استان 183 هزار و 636 هکتار است.
7185/6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.