اخبار مرتبط

علی اصغر شریکیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در استان خراسان شمالی 18 هزار و 500 هکتار تاکستان وجود دارد که شامل انگور زودرس، میان رس و دیررس می شود که هم اکنون برداشت انگور میان رس در این استان آغاز شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین انگور کشمشی مربوط به شهرستان های شیروان و فاروج است افزود: سالانه بیش از 106 هزار تن انگور کشمشی از سطح تاکستان های این استان برداشت می شود.
شریکیان با بیان اینکه 57 درصد تولید انگور استان مربوط به گونه کشمشی است افزود: سالانه 25 هزار تن انگور کشمشی فراوری و تبدیل به کشمش و مابقی نیز به صورت تازه خوری به بازار عرصه می شود.
به گزارش ایرنا به نقل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بتازگی در مرحله دوم 38 میلیارد ریال یارانه کشمش تاکداران این استان واقع در شمال شرق کشور پرداخت شد.
این میزان مبلغ یارانه پرداخت کشمش برای 17 هزار و 500 تن کشمش و 12 هزار خانوار کشاورز بوده است.
در مرحله اول، 30 میلیارد ریال یارانه کشمش به تاکداران خراسان شمالی پرداخت شد.
سالانه بیش از 180 هزار تن انگور در این استان تولید می شود که 13 هزار تن از این میزان به صورت تازه خوری به مصرف می رسد و تنها 25 هزار تن از این محصول نیز فرآوری می شود.
90 هزار تن از انگورهای تولید شده در تاکستان های این استان مازاد بر مصرف تازه خوری است، باید با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، برای بهره برداری اقتصادی از این محصولات برنامه ریزی شود.
خراسان شمالی به لحاظ سطح زیر کشت انگور، رتبه سوم استان های کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که بیش از 18 هزار و 500 هکتار از باغ های استان، زیر کشت این محصول باغی است.
42 درصد از سطح 47 هزار هکتار باغ های استان، تاکستان ها هستند.
همچنین بیش از 20 هزار خانوار روستایی در این استان در تاکستان ها مشغول به فعالیت هستند که با احتساب اشتغال جانبی تعداد زیادی از جمعیت این استان در این حوزه کسب درآمد دارند.
خراسان شمالی 344 هزار عرصه کشاورزی با بیش از 82 هزار بهره برداری بخش کشاورزی دارد.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.