اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا محمد باقر قاصری روز دوشنبه در همایش متمرکز زائرین حج تمتع این استان اظهار کرد: این تعداد زائر در قالب هشت کاروان که شامل چهار کاروان مدینه بعد و چهار کاروان مدینه بعد است اعزام خواهند شد.
وی با بیان اینکه اعزام از ایران به سفر معنوی حج از 9 مرداد تا 30 مرداد انجام می شود افزود: اما هنور تاریخ دقیق اعزام اولین کاروان این استان مشخص نیست، به احتمال زیاد 18 و 19 مرداد است.
وی اشاره ای به دستبند الکترونیکی برای استفاده زائران نیز کرد و گفت: این دستبند ها کار شرکت ایرانی است و اطلاعات زائر و کمی نیز در خصوص وضعیت پزشکی آنان ذخیره شده اما متاسفانه در فضاهای مجازی اطلاعات دقیقی در این خصوص گذاشته نشده است.
وی از تمامی زائران خانه خدا خواست تا از این دستبندها استفاده کنند و افزود: در صورت گم شدن یکی از زائران با توجه به نرم افزار موقعیت آن شناسایی خواهد شد و همچنین کمکی برای نیروهای ستادی نیز خواهد شد.
قاصری در بخش دیگری از سخنانش از تمامی شهروندان خواست تا با شرکت های زیر نظر حج و زیارت سفر زیارتی داشته باشند گفت: متاسفانه یکی از شرکت های نامعتبر در عتبات عالیات زائران را رها کرده بود که دچار مشکل شدند.
وی افزود: با رایزنی ها و اقدامات انجام شده هم اکنون این افراد با اتوبوس در حال برگشت هستند اما به آنان قول سفر هوایی داده شده بود.

** برای نخستین بار کاروان اهل تسنن از خراسان شمالی به سرزمین وحی اعزام می شوند
قاصری با بیان اینکه امسال برای نخستین بار دو کاروان از اهل تسنن از این استان به سرزمین وحی اعزام خواهند شد افزود: در سال های گذشته شهروندان اهل سنت این استان با کاروان های استان های مجاور به این سفر می رفتند.
وی تعداد اهل سنت این استان که امسال به مکه اعزام خواهند شد را 200 نفر ذکر کرد و افزود: دو کاروان اهل تسنن این استان شامل 115 و 85نفر است.
به گزارش ایرنا 10 درصد از جمعیت 864 هزار نفری خراسان شمالی اهل تسنن هستند که در شهرستان های بجنورد، راز و جرگلان و مانه و سملقان ساکن هستند و همچنین زندگی مسالمت آمیزی در کنار هم دارند.
امسال 86 هزار نفر از سراسر کشور به حج تمتع اعزم می شوند که نسبت به سال 94 ، 35 درصد افزایش دارد.
امام جمعه بجنورد نیز در این همایش بر تحول در این سفر معنوی تاکید کرد و گفت: زائران باید مقصد و مقصود سفر را برای خودشان مشخص کنند.
حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی از زائران خواست تا در قبل از سفر، حین و بعد از سفر به نکاتی توجه کنند و افزود: در قبل از سفر باید مال خود را حلال کنید و اگر از فردی کینه و ناراحتی دارید باید حلالیت بخواهید، در انجام مناسک نیز باید دقت کنید تا تمامی اعمال درست انجام شود و بعد از سفر نیز باید در زندگی متحول شوید.
وی با بیان اینکه در این سفر باید با معرفت حرکت کنیم اظهار کرد: در این سفر معنوی به سوغات زیاد پرداخته نشود.
به گزارش ایرنا همایش متمرکز زائرین حج تمتع استان خراسان شمالی در سالن ورزشی علیدخت بجنورد برگزار شد.

*نشانی سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan ، کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd و صفحه اختصاصی ایرنای خراسان شمالی هم در اینستاگرام ttps://www.instagram.com/irnabojnurd است.
هم چنین هموطنان گرامی برای ارسال دیدگاه ها و پیشنهادهای خود به نشانی https://t.me/irnaBOJ تلگرام کنند.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.