اخبار مرتبط

سرهنگ موسی الرضا حیاتی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این متخلفین تحویل مراجع قضایی شدند اظهار کرد: توسط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی مقدار 800 گرم باریجه از این افراد متخلف کشف و ضبط کردند.
وی گفت: بهره برداری از گیاه دارویی باریجه فقط با مجوز منابع طبیعی و آبخیزداری باید صورت گیرد و اگر چنانچه بدون بدون مجوز باشد قاچاق و برخورد قانونی با آن صورت می گیرد.
حیاتی افزود: گیاه باارزش دارویی باریجه کمیاب و برداشت آن سخت و در این استان کم است و در شهرستان های شیروان، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم، اسفراین و راز و جرگلان کشت می شود.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: از کلیه مرتع داران، بهره برداران، دامداران و اهالی طبیعت دوست انتظار می رود در صورت مشاهده هرگونه بهره برداری غیر اصولی و تجاری توسط افراد سودجو موضوع را به شماره تماس 1504 اطلاع دهند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.
شیره باریجه کاربردهای متعدد دارویی، بهداشتی و صنعتی دارد که به صورت خام و بدون فرآوری به کشور های خارجی صادر می شود که در سال 95 با اجرای عملیات بهره برداری باریجه شرایط اشتغال 6000 نفر روز به مدت دو ماه ایجاد شد.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.
*نشانی سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan ، کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd و صفحه اختصاصی ایرنای خراسان شمالی هم در اینستاگرام ttps://www.instagram.com/irnabojnurd است.
هم چنین هموطنان گرامی برای ارسال دیدگاه ها و پیشنهادهای خود به نشانی https://t.me/irnaBOJ تلگرام کنند.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.