اخبار مرتبط

اهالی روستاهای قاسم خان، الست سفلی وعلیا، دهنه شیرین و مقصود آباد و قنبرباغی دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با گلایه از قطعی طولانی مدت آب در مناطق زندگی خود که زندگی روزه مره آنان و دام هایشان را سخت کرده، خواستار رسیدگی فوری مسئولان به این معضل شدند.
یکی از اهالی روستای قاسم خان اسفراین با بیان اینکه قطعی آب از ماه گذشته افزایش یافته و در ماه مبارک رمضان هم شاهد قطعی های مکرر آب بودیم گفت: ادامه این روند با توجه به گرمای فصل تابستان مردم را بشدت در تنگنا قرار داده است.
الینا احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیا ن اینکه مردم دو روز در هفته در روستا آب دارند افزود: پی گیری مردم روستا برای مشکل قطعی آب با پیمانکار نتیجه ای نداده و علت قطعی آب هم مشکل شکستگی لوله ها اعلام می شود.
وی افزود: پس از تماس اعضای شوراهای اسلامی روستا با اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان، مسئولان این اداره از قطعی آب در این مناطق اظهار بی اطلاعی می کنند.
وی گفت :قطعی آب کارهای روزمره مردم روستا و بهداشت آنان را با مشکل مواجه کرده است.
توکلیان یک از اهالی روستای 'الست' گفت: مشکل قطعی آب در این روستا هم در ماه مبارک رمضان مشکل ساز بوده است و هم اکنون نیز مردم را بشدت در تنگنا قرار داد است هرچند که آبرسانی به این روستاها با تانکر انجام می شود .
وی با بیان اینکه معیشت مردم این منطقه دامداری است، گفت: مردم این روستا برای تامین آب مورد نیاز خود و دام هایشان واقعا با مشکل مواجه هستند .
حمزه بهرامی از ساکنان روستای مقصود آباد و دهنه شیرین با گلایه از مشکل قطعی طولانی مدت آب در این روستاها گفت: آب برای مردم این روستا فقط در هنگام اذان ظهر یا شب برقرار است و در طول روز مردم با قطعی آب مواجه هستند.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی اسفراین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مناطق روستایی ذکر شده در حوزه مجتمع آبرسانی احد است، که در دست پیمانکار است و آب این منطقه رسوب گذاری بالای دارد و هم اکنون پیمانکار مشغول رفع این مشکل است.
مسلم رحیم زاده افزود: پس از پایان کار در مسیر روستاهای الست علیا و سفلی و کلاته آقازاده در هفته جاری ، به سمت روستای قاسم خان خواهیم رفت که با تعمیرات اساسی در شبکه روستای گراتی مشکل آب در روستاهای این منطقه حل خواهد شد.
رحیم زاده گفت: مجتمع آبرسانی احد30 سال است که لوله گذاری شده و پس از گذشت این مدت هم جمعیت وهم دام منطقه افزایش یافته است و در کل روستاهای حوزه این مجتمع آبرسانی 15هزار دام وجود دارد که حجم زیاد آب را می طلبد.
وی خاطر نشان کرد: این شبکه آبرسانی براساس سرانه جمعیت طراحی شده است و با وجود اینکه دبی آب آن نسبت به سایر فصول تغییر نمی کند اما در تابستان که اوج مصرف آب است جوابگو ی این میزان جمعیت اضافه شده نیست.
رحیم زاده با اشاره به افزایش مصرف آب در تابستان از مردم خواست مصرف خود را مدیریت کنند.
وی با بیان اینکه شماری از روستاهای مسیر این مجتمع از آب شرب برای دام و آبیاری زمین های زیرکشت صیفی جات و درخت های حیاط خود استفاده می کنند گفت : این امر باعث می شود که در اوج مصرف آب درتابستان آبرسانی به روستاهایی که در مسیر انتهای خط انتقال آب هستند با مشکل مواجه شود و این میزان آب جوابگوی نیاز آنها نباشد.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان اسفراین گفت: برای رفع مشکل آب مجتمع آبرسانی احد 2میلیارد ریال اعتبار در سال 95 اختصاص یافته که پیمانکار هم اکنون در حال انجام کار است.

*15روستای اسفراین تنش آبی شدید دارند
وی با اشاره به خشکسالی های اخیر و کاهش بارندگی گفت: منطقه میان دشت و جلگه صفی آباد در شهرستان اسفراین از مناطقی دچار تنش آبی در شهرستان هستند و 10تا 15 روستای این شهرستان که در انتهای مسیر آب رسانی هستند مشکل کمبود آب شرب دارند.
وی گفت: برای رفع مقطعی مشکل روستاهای مذکور از نیمه اردیبهشت به روستاهای که دارای قطعی آب بوده اند با تانکر آبرسانی می شود .

*با انشعابات غیر مجاز آب در روستاها برخورد می شود
مدیرکل آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی با بیان اینکه مصرف بالای آب در فصل تابستان و قرار گرفتن روستاهای مذکور درانتهای خط انتقال آب سبب قطعی آب می شود افزود: با مدیریت مصرف آب مشکل آب این روستاها در اسفراین کم شده است .
حمید روشن روان گفت: آبیاری یونجه، باغ های پسته موجود در منطقه و دام ها در اولویت های نخست برخی روستائیان است که این امر مصرف آب را بالا برده و برای دیگر اهالی مشکل ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه انشعابات غیر مجاز نیز یکی از عوامل مشکل کمبود آب در روستاها است افزود: برای حل این مشکل از دستگاه تشخیص انشعاب غیر مجاز در سطح روستاهای استان استفاده می شود.
به گزارش ایرنا 21هزار و 200 مشترک آب وفاضلاب روستایی با جمعیت 61هزار روستای دراین شهرستان را زیرپوشش آب فاضلاب روستایی هستند.
شهرستان 120هزار نفری اسفراین در 60کیلومتری چنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی دارای 138 روستا و آبادی دارد که بیش از49درصد جمعیت این شهرستان را تشکل می دهند.
*** سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
نشانی صفحه اختصاصی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.
همچنین مردم می توانند دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را به نشانی https://t.me/irnaBOJ تگرام کنند.
7189/ 6042 گزارش از: بتول صارمی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.