اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل، مهندس بهمن هوشمند در خصوص این مسئله که شنیده شده بعد از وقوع زمین لرزه 5.7 ریشتری درشهرستان بجنورد و مانه و سملقان در منطقه ای از روستای چوپلی بخار یا گاز از زمین خارج شده و حتی مواردی درباره ایجاد آتش- فشان نیز بیان می شود، کذب عنوان کرد.
وی با بیان اینکه وقوع آتش فشان در این منطقه شایعه ای بیش نیست افزود: وقوع زلزله 15 روز گذشته فقط بر اثر جابجایی گسل ها بوده که درعمق هشت کیلومتری اتفاق افتاد.
وی گفت: در ایران دو آتش فشان نیمه فعال ( خفته) وجود دارد و آن نیز محل کوه های تفتان و دماوند است.
بهمن اظهار کرد: برای این که آتشفشان ایجاد شود باید از لحاظ زمین شناسی بسترهایی آماده شود و از سوی دیگر آتش فشان ها از اعماق خیلی زیاد زمین سرچشمه می گیرند.
خراسان شمالی در زون زمین شناسی کپه داغ قرار دارد که از 150 میلیون سال گذشته ( دوره ژوراسیک) تاکنون هیچ سابقه ایجاد آتش فشان در این زون وجود نداشته و تمامی موارد گفته شده کذب است.
زلزله 23 اردیبهشت ماه امسال با قدرت 5.7 ریشتر بخش های از خراسان شمالی لرزاند که کانون آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود. این زلزله 400 مصدوم و 2 کشته داشت.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
* سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
نشانی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.
همچنین مردم می توانند دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را به نشانی https://t.me/irnaBOJ تگرام کنند.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.