اخبار مرتبط

علی روحانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تزریق این اعتبار تسهیلاتی باید در هیات دولت مصوب و به استان ابلاغ شود اما هنوز خبری برای ابلاغ این اعتبار به دست نرسیده است.
وی افزود: برای بازسازی هر منزل آسیب دیده از زلزله در شهرها، 300 میلیون ریال اعتبار تسهیلاتی اعطا می شود و 60 میلیون ریال هم به صورت بلاعوض به این متقاضیان تعلق می گیرد اما هنوز اعتباری در این باره مصوب نشده است.
وی اظهار کرد: 80 نفر از کارشناسان در قالب گروه های بررسی وضعیت و برآورد میزان خسارت های وارد شده به منازل مسکونی را عهده دار بودند که بر این اساس اطلاعات منازل آسیب دیده در نقاط شهری و روستایی جمع آوری شده است.
وی افزود: زلزله به 10 هزار واحد مسکونی شهری در این استان خسارت وارد کرده است که از این تعداد 2 هزار و 500 واحد به علت شدت خسارت، نیاز به بازسازی دارد و هفت هزار و 500 واحد مسکونی نیز نیاز به تعمیر پیدا کرده است.

* 150 پرونده به بانک معرفی شده است
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی درباره اعطای تسهیلات به روستاییان خسارت دیده از زلزله گفت: 700 فقره پرونده متقاضیان دریافت تسیهلات بازسازی برای معرفی به بانک آماده شده است که از این تعداد 150 فقره پرونده به بانک معرفی شده و پنج مورد منجر به انعقاد قرارداد شده است.
وی خاطرنشان کرد: بازسازی 2 واحد مسکونی در روستای قصرقجر و چوپلی وارد مرحله اجرایی شده که ساخت این منازل در مرحله اسکلت است.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی اظهار کرد: این بنیاد برای بازسازی منازل آسیب دیده 200 میلیون ریال اعتبار تسهیلات پرداخت می کند و علاوه بر آن 50 میلیون ریال به صورت بلاعوض برای بازسازی هر واحد مسکونی اعطا می شود.
وی افزود: بنیاد مسکن از محل اعتبارات طرح ویژه مسکن روستایی این اعتبارات را تزریق می کند و از این محل قابلیت پرداخت تنها 750 فقره تسهیلات میسر است.
وی با بیان اینکه هنوز اعتباری برای پرداخت تسهیلات بازسازی مسکن روستایی ابلاغ نشده است گفت: با ابلاغ اعتبار و مشخص شدن بانک های عامل، کار پرداخت تسهیلات نیز آغاز می شود.

*خسارت زلزله به منازل مسکونی 70 روستا
روحانی با بیان اینکه خسارت های زلزله به منازل مسکونی از 70 روستای استان گزارش شده است گفت: زلزله به منازل مسکونی در 25 روستای شهرستان مانه و سملقان و 45 روستای شهرستان بجنورد خسارت های فراوانی وارد کرده است.
روحانی اظهار کرد: متاثر از خسارت های زلزله، دو هزار و 400 واحد روستایی استان غیرقابل سکونت شده و باید بازسازی شود و دو هزار و 100 واحد مسکونی نیز نیاز به تعمیر پیدا کرده است.

*لزوم مقاوم سازی مسکن
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: منازلی که با رعایت شرایط فنی و اصولی ساخته شده اند خسارتی ندیده اند بر این اساس نیاز است تا به مقاوم سازی منازل مسکونی روستاییان اقدام شود.
به گفته روحانی اکنون بیش از نیمی از واحدهای مسکونی در روستاهای استان مقاوم سازی شده است.
وی درباره وضعیت مقاوم سازی مسکن روستایی استان اظهار کرد: اکنون 57 هزار واحد مسکونی، معادل بیش از نیمی از 103 هزار منزل مسکونی در روستاهای استان مقاوم سازی شده است.
زلزله 23 اردیبهشت ماه امسال با قدرت 5.7 ریشتر بخش های از خراسان شمالی لرزاند که کانون آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود. این زلزله 400 مصدوم و 2 کشته داشت.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
* سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
نشانی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.
همچنین مردم می توانند دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را به نشانی https://t.me/irnaBOJ تگرام کنند.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی ** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.