اخبار مرتبط

احمد محقر سه شنبه در حاشیه همایش ملی حقوق شهروندی و جامعه مدنی در بجنورد به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ابلاغ منشور حقوق شهروندی به معنای مطالبه گر شدن مردم و افزایش وظایف و تکالیف دولت در پاسخگویی است.
وی افزود: هر چند توجه به حقوق شهروندی در قانون اساسی نیز پیش بینی شده است اما در این دولت اقدام خوب و ارزنده ای شده است و با تدوین منشور حقوق شهروندی و ابلاغ به دستگاه های اجرایی تلاش شده تا مردم بیش از هر زمان دیگری به حقوق خود حساس باشند.
وی تصریح کرد: متاسفانه در جامعه ما میزان آشنایی مردم با حقوق خود در زمینه های مختلف بسیار کم است و این ناآشنایی سبب شده تا مردم نتوانند به راحتی برای احقاق حقوق خود اقدام کنند.
رئیس دانشگاه بجنورد افزود: میزان آگاهی مردم نسبت به حقوق خود در زمینه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و قضایی کم و ناچیز است.
وی گفت: البته موضوع رسیدگی به حقوق شهروندی در دستگاه قضا بیشتر مصداق پیدا می کند و دستگاه قضا خاستگاه احقاق حقوق است اما دولت نیز در این باره تلاش دارد تا در راستای تحقق اهداف در توسعه، حقوق شهروندی در حوزه های مختلف برای مردم تبیین شود.
تا زمانی که مردم ندانند که حقوقشان چیست و حکومت چه حقوقی از آنان را تامین نکرده است، نمی توانند نسبت به آن مطالبه داشته باشند.
محقر تاکید کرد: نیاز است تا آموزش و پرورش در دوره متوسطه برای آشنایی دانش آموزان با حقوق شهروندی و تبیین حقوق اجتماعی در حوزه های مختلف برنامه ریزی داشته باشد.
وی گفت: دستگاه های اجرایی نیز باید حقوق جامعه هدف خود را برای مردم تبیین و اطلاع رسانی کنند و در این زمینه روابط عمومی دستگاه های اجرایی وظیفه دارند تا بیشتر تلاش داشته باشند.
* سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
نشانی ایرنای خراسان شمالی در اینستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.
همچنین مردم می توانند دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را به نشانی https://t.me/irnaBOJ تگرام کنند.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.