اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مردم پای کار آمدند تا گود امام مرشد دوباره احیا شود و صدای یاعلی چوخه کاران از لابه لای نهال هایی که امروز ایستادند به گوش همه مشتاقان تاریخ 400 ساله کشتی چوخه امام مرشد برسد.
همه ساله در مناسبت های مختلف بویژه ایام نوروز چوخه کاران استان های خراسان در این محل با یکدیگر کشتی می گیرند.
نهال درخت از منابع طبیعی، آبیاری و کمک به قد کشیدن این درخت ها و به سرانجام رساندنش با مردم وشوراهای اسلامی بخش خبوشان بویژه روستاهای همجوار بنای امام زاده مرشد، عهدی بود که بسته شد وامروز مردم نشان دادند که پای عهدشان هستند وپیش از آنکه مسئولان ودولتی ها برسند در شرایطی که باد سردی می وزید وبارندگی هم آغاز شده بود نهال ها یکی پس از دیگری، از روی زمین قد کشیدند وایستادند تا جریان گردشگری ورزشی، مذهبی وحتی تفریحی نبض تندی تری در بخش خبوشان بیابد و غبار مظلومیت از تاریخی که می رفت تا کمرنگ شود، شسته شده ودوباره این ظرفیت مهم شهرستان احیا شود.
فرماندار فاروج در جمع شوراها ومردم روستاهای همجوار بنای امامزاده نورالله(معروف به امام مرشد ) گفت: بنای امام مرشد می تواند جایگاه خوبی را به عنوان قطب فرهنگی و ورزشی داشته باشد.
هادی رجائی نیا اظهار داشت: درختکاری در فضای این امامزاده، مصوبه ستاد هماهنگی هفته منابع طبیعی شهرستان بود که عملیاتی شد.
وی با اشاره به شرایط استان خوزستان وریزگردهایی که راه تنفس این شهر را بسته بیان داشت: این ها نشانه هایی است برای همه که نسبت به حفظ منابع طبیعی آنطور که باید عمل نکرده ایم وباید در حفظ آن تلاش بیشتری داشته باشیم.
فرماندار فاروج بیان داشت: برگزاری رقابت های کشتی با چوخه گود امام مرشد در 14 فروردین سال آینده با شکوه هر چه بیشتر ودر سطح وسیعی برگزار می شود.
امام جمعه فاروج هم گفت: از زمانی که بشر با طبیعت رفتار قهر آمیزی داشت، صدمه های جدی به خودش وارد کرد.
حجت الاسلام عباسعلی قلی زاده با تاکید بر اقدامات پیشگیرانه وفرهنگ سازی برای حفظ منابع طبیعی افزود: ریزگردهایی که امروز سلامت مردم چند استان کشور را به خطر انداخته اند خیلی دور از ما نیستند اگر ما در حفظ منابع طبیعی نکوشیم.
امام جمعه تیتکانلو، نگهداری از درخت های کاشته شده را مسئولیت آحاد مردم عنوان کرد وگفت: نگهداری وحفظ درخت ها مهمتر از گام نخست در کاشت آن است.
حجت الاسلام حسین ناعلیزاده افزود: هرجا مردم حضور پررنگ داشته اند شاهد موفقیت طرح های اجرایی بوده ایم وامروز هم مردم برای حفظ منابع طبیعی باید پیشگام شوند.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان فاروج هم در گفت و گو با ایرنا گفت: امسال و در هفته منابع طبیعی 12هزار اصله نهال کاشت ودر بین مردم توزیع می شود.
محمود پزشکی اظهار داشت: از مجموع 12 هزار اصله، افزون بر 3 هزار اصله در فضای امامزاده نورالله و گود امام مرشد به همت اهالی بخش خبوشان بویژه شورای روستاها کاشته می شود.
وی افزود: 300 نهال هم به یادبود 300 شهید شهرستان در گلزار شهدای مرکزی وفضاهای پیشنهادی بنیاد شهید وامور ایثارگران غرس می شود.
وی با قدر دانی از مشارکت مردم در کاشت نهال در گود امام مرشد بیان داشت: استقبال مردم از این طرح ستودنی است وهمه این طرح به همت خود مردم اجرایی شد.
در این آئین، سند طرح مرتعداری به نماینده بهره برداران روستای رشوانلو و لوح دوستداران طبیعت به فرماندار وامام جمعه فاروج اهدا شد.
سطح مراتع شهرستان فاروج 102 هزار هکتار وجنگل، 10 هزار هکتار است.
گزارش: مرضیه مهربان** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی
7187/ 6042

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.