اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حسین فرخنده شنبه شب در آیین اختتامیه همایش تجلیل از فعالان و پیشکسوتان عرصه تعزیه خراسان شمالی به میزبانی شیروان با اشاره به حمایت از پژوهشگران عرصه این هنر اظهار کرد: با ابزار پژوهش می توانیم خرافات و مباحثی که در تعزیه وجود دارد و مبنای عقلی و دینی درست ندارد را اجرا کنیم و در راه اعتلای فرهنگ دینی و ارزش ها اسلامی ثابت قدم باشیم.
وی با بیان اینکه پژوهش یکی ازنکات اصلی و محوری قابل توجه درهنرتعزیه است ، خاطرنشان کرد : خراسان شمالی گنجینه فرهنگ ها است و درهمه حوزه ها نیاز به پژوهش دارد که هنرتعزیه نیز ازاین امر مستثنی نیست.
فرخنده با بیان اینکه یکی ازاولویت های اداره کل درحوزه هنرتعزیه، غنی کردن این هنر با آموزش برای سال آینده است افزود: این اداره کل آمادگی دارد با دعوت ازاساتید برجسته کشور اوایل اردیبهشت ماه سال آینده کارگاههای آموزشی برای تعزیه خوانان استان برگزارکند.
دبیر اجرایی همایش فعالان و پیشکسوتان تعزیه خراسان شمالی از اجرای برنامه های سال 96 با رویکرد آموزشی و شناسایی نقاط ضعف هنرتعزیه خبرداد.
مجتبی اطمینان با بیان اینکه امید است سال آینده سال پرباری برای تعزیه باشد و برگزاری اینگونه برنامه ها استمرار داشته باشد اظهار کرد: خروجی این همایش تدوین برنامه های عملیاتی با حمایت انجمن تعزیه ایرانیان و دستگاه های فرهنگی خواهدبود.
امام جمعه شیروان گفت: هنر تعزیه باید بازسازی و آفت زدایی شود تا تعزیه ها آنگونه که درشان ائمه اطهار است اجرا شود.
حجت الاسلام حسین کوثری اظهار کرد: برای تبیین و ترویج حماسه های ماندگار ازطرق مختلف استفاده می شود که هنرتعزیه یکی ازتاثیرگذارترین هنرها است.
زیرا که این هنرنمایشی مخاطبین را به صحنه اصلی نزدیک می کند و ذهن و فکرآنها را به 1400 سال پبش سوق می دهد.
وی با اشاره به اینکه تعزیه خوانی درتاریخ دارای فرازو نشیب زیادی بوده است گفت: تعزیه خوانی به قدری موثربوده که همیشه استکبار ازاجرای این هنرنگران و مضطرب بوده است.
کوثری با بیان اینکه هنرتعزیه باید دوراز پیرایه ها و خرافات و مسائل غیرشرعی با حفظ اسناد گذشتگان باشد افزود: هنرتعزیه در شیروان جایگاه ویژه ای دارد که هنرمندان این عرصه باید با پاکسازی پیرایه ها و خرافات تاثیربیشتری بر مخاطبین بگذارند.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شیروان هم گفت: شهرستان شیروان همواره دراجرای برنامه های مذهبی و فرهنگی پیشتاز بوده است.
احمد زیبایی با اشاره به اینکه این همایش با دو محوراصلی آموزش و تجلیل برگزارشد ، اظهار کرد: درراستای آموزش هنرمندان تعزیه استان 4 کارگاه آموزشی با حضوراساتید برجسته کشوری دراین همایش برگزارشد.
وی گفت: هم اکنون 23 گروه فعال تعزیه دراستان فعالیت می کنند که 300 نفر عضو انجمن تعزیه هستند
در پایان این همایش با اهدای هدایایی از هر گروه تعزیه خوان خراسان شمالی یک نفر تجلیل به عمل آمد.
همایش تجلیل از فعالان و پیشکسوتان تعزیه خراسان شمالی به میزبانی شیروان دیروز شنبه با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی و تعزیه خوانان این استان در مجتمع فرهنگی هنری غدیر شیروان برگزارشد.
شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
7186/1744
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: علی اصغرافتاده

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.