اخبار مرتبط

دکتر سیداحمد هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پس از وقوع سیل، موضوع کنترل بهداشت محیط و فاضلاب در شهر و مناطق روستانشین یک امر ضروری است، گفت: عدم مدیریت بهداشت محیط خسارات جبران ناپذیری را برای سلامت مردم در پی دارد.
وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع پس از سیل، به همه مراکز بهداشتی تجهیزات ازم برای مقابله با بیماری های واگیر ارسال و اقدامات بهداشت محیط از جمله سم پاشی، معدوم سازی لاشه حیوانات، کلر زنی و واکسیناسیون و غیره ارائه شده است.
وی همچنین نسبت به هجوم جوندگان بعد از سیل هشدار داد و افزود: بیماری های ناقله از سوی موش، مار و سایر جوندگان بعد از سیل شایع است و روستانشینان در این زمینه باید مراقب باشند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه با گرم شدن هوا امکان گزیدگی پشه های مالاریا و سالک افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه میکروب و بیماری های واگیر توسط این حشرات منتقل می شود اقدامات پیشگیری از ابتلا و آموزش های لازم توسط مراکز بهداشت ارائه می شود.
وی با بیان اینکه پس از وقوع سیل 20 مورد بازدید از سامانه های آبرسانی در بجنورد انجام شد، اظهار داشت: این بازدیدها در مانه و سملقان 12 مورد و در راز و جرگلان 73 مورد بوده است.
هاشمی همچنین نمونه گیری از آب شرب بجنورد را 41 مورد، مانه و سملقان 13 مورد و راز و جرگلان را 57 مورد ذکر کرد.
وی گفت: توزیع کلر مادر و آموزش استفاده از آن در مانه و سملقان نیز 30 مورد بوده و در راز و جرگلان کلر مادر در خانه های بهداشت روستاهای ایرقایه، اشتوت و حصارچه توزیع شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: این در حالی است که قرص کلر 10 و 500 لیتری نیز در مانه و سملقان به تعداد 970 عدد و در راز و جرگلان 680 عدد توزیع شده است.
وی کلرسنجی انجام شده در مانه و سملقان را 213 مورد، راز و جرگلان 768 مورد و بجنورد 237 مورد ذکر کرد و گفت: 38 مورد پیگیری وضعیت آب شرب منطقه از شورا و دهیاران مناطق سیل زده به صورت تلفنی و حضوری صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا؛ سیل تا امروز افزون بر 7150 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت وارد کرده است.
ط/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.