اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدعلی شجاعی روز چهارشنبه در نشست ستاد بازسازی مناطق سیل زده استان کمبود و معضل مهم در بحران سیل را نبود پل در محورهای روستایی عنوان کرد و گفت: نبود پل و ابنیه، ارتباط روستاها را در سیل قطع و امدادرسانی به اهالی این مناطق را با مشکل روبه رو کرد.
وی با اشاره به اینکه روستاییان علاوه بر مسکن، متحمل خسارت در معیشت، دام و محل نگهداری دام ها شده اند گفت: نامقاوم بودن مسکن و محل های نگهداری دام، یکی از مشکلات و ضعف ها در روستاهای این استان است و رویکرد ما در بازسازی مناطق خسارت دیده از سیل، مقاوم سازی واحدهای مسکونی و ساخت بناهای لازم برای نگهداری دام است تا معیشت و زندگی در این مناطق دچار آسیب نباشد.
استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اگر در این باره، حمایت های ملی نباشد هم ما اقدامات لازم را در استان انجام خواهیم داد.
وی گفت: در بازسازی منازل مسکونی سیل زده، هیچ اعتباری به تعمیر و مرمت واحدهای خشتی و گلی داده نمی شود و تمام این بناها باید بازسازی شوند.
استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل باید توان مردمی و مشارکت های اجتماعی هم وارد عرصه شود تا کارها به خوبی و مورد انتظار پیش برود.
وی با اشاره به اینکه برخی زیرساخت های شرکت های خدمات رسان استان در روستاها، در حریم رودها است گفت: در بازسازی ها باید توجه شود که ایجاد دوباره زیرساخت ها در بستر رودها، تکرار شود.
وی اظهار داشت: ممکن است برخی از بخش های آسیب دیده در سیل، ردیف اعتباری مصوب ملی برای جبران خسارت نداشته باشد که در این باره مدیران باید از وزارت خانه ها پیگیری داشته باشند.
استاندار خراسان شمالی گفت: باید اطلاعات تمام سدها که نیاز به لایروبی و یا مشکل فنی دارند شناسایی و اعلام شود و رودخانه های نیازمند لایروبی هم مورد شناسایی قرار گیرند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه به یقین اعتباراتی که برای جبران خسارت های ناشی از سیل و بازسازی مناطق خسارت دیده ابلاغ می شود، کفاف نیاز را نخواهد داد از مدیران خواست تا در این زمینه، از وزارت خانه ها اعتبار جذب کنند.
شجاعی گفت: چند استان از سیل، خسارت دیده اند و به یقین در تلاش برای جذب اعتبار هستند و اگر مدیران ما در این زمینه تلاش نداشته باشند و از وزارتخانه ها اعتبار جذب نکنند، نمی توان در بازسازی، اکارها را به خوبی پیش برد.
وی افزود: اعتبارات محدود است از این رو مدیران باید برای جذب منابع بیشتر از تهران تلاش کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی هم در این نشست با اشاره به تکلیف رئیس جمهور بر استانداران مبنی بر شناسایی سازه ها و ساخت و سازهای حریم رودها و مسیل ها گفت: این اطلاعات تا پایان امروز باید سرجمع و به ما ارائه شود تا به تهران منعکس شود.
رضا رجب زاده اظهار داشت: با توجه به پیش بینی بارندگی در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آتی، اعضای ستاد مدیریت بحران در شهرستان های مختلف آمادگی های لازم را دارند.
وی همچنین با اشاره انتشار به برخی شایعه ها در زمان بحران سیل گفت: شایعه ها سبب بروز نگرانی ها برای مردم می شود و البته پاسخ مسئولان به آن هم ممکن است نتواند به نتیجه لازم بینجامد از این رو از رسانه ها انتظار می رود اخبار را از منابع رسمی و مدیران دستگاه های اجرایی پیگیر باشند.
به گزارش ایرنا، در سیلاب امسال خسارت های بسیاری بر زیرساخت ها و بخش های مختلف وارد شده است که رقم آن بیش از 6 هزار میلیارد ریال اعلام شده است.
سیلاب همچنین به 6 هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاهای این استان خسارت وارد کرده است.
استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.
7185/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.