اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا در این مسابقات که از صبح امروز آغاز شده بود 268 چوخه کار از 14 استان کشور در پنج وزن مختلف در محل گود چشمه زینل خان اسفراین به رقابت پرداختند.
در پایان این مسابقات پس از مجتمع فولاد اسفراین که با 37 امتیاز اول شد، تیم سبک سازان شرق خراسان شمالی با 27 امتیاز و تیم شیروان با 18 امتیاز عناوین دوم و سوم تیمی را از آن خود کردند.
نفرات اول تا سوم اوزان مختلف در رده انفرادی نیز به این شرح اعلام شد:
وزن 66 کیلوگرم، حمید سلمانیان از تیم سبکسازان شرق، غلام نجاری از اسفراین و مجتبی اسکندری از سبکسازان شرق
وزن 74 کیلوگرم، ابراهیم ولیان از اسفراین، علی رنگانی از نیشابور و علی مردانی از اسفراین وزن 84 کیلوگرم، هادی قدیمی از سبکسازان شرق، امین قلیزاده و امید تیزتک هر دو از اسفراین
وزن 96 کیلوگرم، وحید قائمی از اسفراین، مجتبی زمانی و محمد تیموری هر دو از سبکسازان شرق
وزن بالای 96 کیلوگرم، احمد میرزاپور از سبکسازان شرق، امین جعفرزاده از اسفراین و مسلم نوری از شیروان
به نفرات اول تا سوم این رقابت ها به ترتیب 50، 30 و 20 میلیون ریال جایزه نقدی و نیز یک سفره گلیم کردی به ارزش هشت میلیون ریال اهدا می شود.
مسابقات مزبور به عنوان بزرگترین مسابقات کشتی باچوخه کشور، هرساله در روز 14 فروردین، با حضور نام آوران این رشته از استان های مختلف در اسفراین برگزار می شود.
این رویداد ورزشی به عنوان بزرگترین رویداد گردشگری تک مکانی و تک زمانی کشور شناخته می شود که بیش از 50 هزار تماشاگر مشتاق از شهرستان های دور و نزدیک برای دیدن آن در محل حضور می یابند.
کشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پرطرفدار در این خطه است که در سال 87 به عنوان میراث معنوی به شماره 30 در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شده است.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
کشتی با چوخه سنتی را به نوعی می توان مادر تمام کشتی های آزاد، فرنگی، جودو و کوراش دانست چرا که اکثر فنون آن شبیه آنها است و بتدریج به کشتی های دیگر نیز رسوخ پیدا کرده است.
شهرستان 127 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، واقع است.
خراسان شمالی و خطه شمال خراسان مهد کشتی با چوخه است و پهلوانان و قهرمانان زیادی از این خطه برای کشور در میادین ملی و بین المللی افتخارآفرینی کرده اند.
5132/7189
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.