به گزارش ایرنا؛ محمدعلی شجاعی روز پنجشنبه در نشست با شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان با تاکید بر جلب مشارکت مردمی در اجرای امور، اظهار داشت: باید از خروجی اقدامات در بخش های مختلف بویژه در شهرداری مردم بهره مند شوند.
وی با تاکید بر اینکه نباید عقب افتادگی های خود را توجیه کنیم، افزود: برای پیشرفت استان و کشور باید دیدها را وسیع کنیم و از حالت سنتی و محلی خارج شویم.
وی گفت: آنقدر که در خود استان درگیری فوق العاده بالا وجود دارد در بیرون از استان نیست و با یکدیگر همراه نیستیم و این موضوع موجب می شود تا توسعه صورت نگیرد.
شجاعی اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته از بهترین های جهان در فکر و سرمایه استفاده می کنند اما ما هنوز نشسته ایم و نگاه می کنیم و 6 متر جلوتر را نمی بینیم در حالی که باید دیدها را وسیع تر کنیم.
وی با تاکید بر مشکلات سرمایه گذاری در استان، افزود: شوراها و شهرداری ها باید به عنوان افرادی که دغدغه مردم را دارند خدمات دقیق و منظمی به مردم ارائه دهند.
وی با بیان اینکه برخی شهرداری ها وضعیت خوبی از لحاظ نیروی انسانی ندارند، گفت: این موضوع آفت است و این نگاه موجب شده تا آنها خودشان را با بنگاه کاریابی اشتباه بگیرند و دائما در حال افزایش نیرو باشند.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی افزود: در حال حاضر عده ای در شهرداری جمع شده اند که حقوق می گیرند و پروژه تعریف می کنند ولی نمی توانند خدماتی ارائه دهند و همین امر باعث افزایش بالای بودجه جاری به نسبت کارهای عمرانی است.
وی رعایت نکردن برخی موارد کاری را دلیل وجود معوقات کارگری و کارمندی دانست و گفت: در 6 ماهه دوم اوضاع هزینه کردی بودجه های شهرداری بدتر هم شده که از آنها تقاضا می شود هزینه های جاری را افزایش ندهند تا خدمات بهتری به مردم ارائه شود.
شجاعی اظهار داشت: تجربه نشان داده پیکره دولتی می تواند بخش خصوصی را به زمین بکوبد بنابراین باید شرایط برای حضور این بخش فراهم شود و از محل عوارض، درآمدی را برای خود ایجاد کند.
وی با بیان اینکه هر جا به سیستم دولتی و حقوق بگیر وارد شده ایم به سوددهی نرسیده ایم، گفت: نباید شهرداری ها به امر سرمایه گذاری ورود کنند زیراکه نمی توانند موفق شوند.
وی در خصوص مطالبات شهرداری از سایردستگاه ها نیز افزود: این مطالبات به صورت فهرستی تهیه شده و برای تحقق آنها در تخصیص اعتبار دستگاه ها لحاظ می شود.
استاندار خراسان شمالی با اشاره به مطرح شدن ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها طی سالیان متمادی، اظهار داشت: هم اینک بزرگترین اتکای درآمدهای شهرداری ها به پروانه های ساختمانی است در حالی که توسعه و رشد مسکن تاثیر بیشتری روی درآمد شهرداری ها می گذارد.
وی گفت: شهر باید بر اساس داشته ها و پتانسیل ها اداره شود و بر همین اساس نیز هزینه و نیرو تعریف شود.
شجاعی به آمار وحشتناک جایگاه استان در بخش مولفه های کسب و کار اشاره کرد و افزود: سیستم بانکی و اداری متفق القول قسم خورده اند تا بخش خصوصی به استان ورود پیدا نکند و وضعیت استان در بروکراسی اداری و بانکی و فساد اداری نیز خیلی بد است.
وی با تاکید بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان، اظهار داشت: مولفه های کسب و کار نشان می دهد حال استان برای پذیرش بخش خصوصی خوب نیست.
استاندار خراسان شمالی صدور مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: شهرداران و شوراهای شهر باید پروژه های قابل واگذاری در حوزه های مختلف را شناسایی و مجوزهای لازم را بگیرند تا سرمایه گذار کارش را بدون معطلی شروع کند.
وی از شوراها نیز خواست مشوق ها و معافیت های لازم را برای سرمایه گذاران ایجاد کنند تا سرمایه گذار جذب شود و افزود: امروز مشارکت اجتماعی در قالب تعاونی ها و صندوق ها معیار اول در هر شهر و کشوری است بنابراین باید مردم را همراه خود کنید و نظر آنها را در پروژه ها در نظر بگیرید.
شجاعی از نداشته های استان را بخش پسماند دانست و اظهار داشت: در این رابطه خیلی نسبت به سایر استان ها عقب هستیم و باید هر چه سریعتر بحث پسماند و دفنگاه زباله تعیین تکلیف شود.
وی به وجود پرونده های قضایی شهرداری ها نیز اشاره کرد و گفت: به ادارات دولتی ابلاغ می شود که حق شکایت از شهرداری ها را ندارند و مشکلات در استانداری حل می شود تا مردم از خدمات آنها بهره مند شوند.
تقسیمات سیاسی استان 863 هزار نفری خراسان شمالی شامل هشت شهرستان، 19 بخش، 22 شهر، 45 دهستان و یکهزار و 298 روستا است.
ط/ 6042
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.